Ogród nowoczesny.
Toruń

Projektowanie ogrodów nowoczesnych to proces wymagający od architekta krajobrazu pełnego zaangażowania, począwszy od wsłuchania się w wizję Inwestora, pierwszych kilku linii podczas pracy nad koncepcją, aż po najdrobniejsze szczegóły gotowego projektu.

Charakterystyka projektu:

  • Powierzchnia całkowita: 1000 m2
  • Powierzchnia trawnika: 250 m2
  • Powierzchnie utwardzona: 85 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 700 szt.
  • Infrastruktura: system oświetlenia, system nawadniania
     

zamów projekt/ usługę

 

 

Ogród im bardziej prosty, minimalistyczny, nowoczesny tym stanowi większe wyzwanie, ponieważ wszystko to, co projektant w nim zawrze jest tak samo ważne jak to, czego w nim ostatecznie nie będzie. Projektowanie ogrodu jest więc sztuką wyboru. Sztuką równowagi. Tak też było w przypadku prezentowanej przestrzeni - nieruchomości położonej na toruńskim osiedlu Piaski.

Powierzchnia działki (ok. 900 m2) oraz chęć pogodzenia estetyki ogrodu z jego funkcjonalnością, czyli wygodą korzystania z jego przestrzeni i wytyczne Inwestorów skupione na prostocie i nowoczesności spowodowały, że wybraliśmy rozwiązania najprostsze. Najprostsze czyli wynikające z warunków i walorów terenu oraz oparte na kilku prostych liniach tworzących ostatecznie niezwykły, dynamiczny efekt. Dzięki temu powstał ogród o nowoczesnej, minimalistycznej formie, a jednocześnie niezwykle wygodny w użytkowaniu i co ważne wygodny również w pielęgnacji.

Obszar objęty projektowaniem podzielony został na dwa poziomy: poziom "0.00" czyli domowy oraz poziom "-0.50" wynikający z zastanego obniżenia terenu za domem. Ta niewielka różnica pozwoliła na zastosowanie prostych trzystopniowych schodów, prowadzących na sporych rozmiarów trawnik. Na obniżonym poziomie ogrodu, blisko północnej granicy przewidziana została minimalistyczna altana, a na jej osi, po drugiej stronie ogrodu, w murku oporowym zaprojektowany został mini wodospad Waterfall 60 firmy OASE. Tuż przy nim minimalistyczna drewniana ławka w otoczeniu ciętych w sześcian bukszpanów wieczniezielonych. Przy zachodniej stronie domu zaprojektowany został duży i wygodny taras z wysokiej jakości desek kompozytowych, nie zabierający miejsca w głównej części ogrodu. Latem będzie na nim ustawiany sezonowy basen kąpielowy.

Na nawierzchnie wybrane zostały dwa rodzaje materiałów: klasyczna granitowa kostka brukowa (wjazd do garażu i opaska wokół domu) oraz płyty betonowe systemu Bradstone Travero (cały układ komunikacyjny w ogrodzie, poza tarasem). Projekt ogrodu przewiduje wykonanie w tym systemie także schodów i murków oporowych rozdzielających oba poziomy ogrodu. Kolorystyka wszystkich elementów nawierzchniowych i konstrukcyjnych idealnie komponuje się z zielenią roślin, także tych strzyżonych w donicach, docelowego tarasu i elewacji domu.

Atutem projektu jest także niezwykle atrakcyjny nowoczesny system oświetleniowy, opracowany w oparciu o technologię i produkty firmy LEDS. Noc pozwoli poznać zupełnie nową perspektywę ogrodu.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.