ARLAN w Iraku – Park Bawa Gor Gor

Bawa Gor Gor - park który powstał od przysłowiowego "zera" na pustyni, na obrzeżach miasta Kirkuk w północnej części Iraku, zdobył zainteresowanie polskich mediów i to nie tylko branżowych.

Charakterystyka projektu:

  • Powierzchnia całkowita: 120 000 m2
  • Powierzchnia trawnika: 40 000 m2
  • Powierzchnia utwardzona: 24 500 m2
  • Powierzchnia z grysu ozdobnego: 20 500 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 200 000 szt.
  • Infrastruktura: system nawadniania, system oświetlenia, system monitoringu, otwarte systemy obiegów wody, system centralnego sterowania infrastrukturą parku


zamów projekt/ usługę

 

W ostatnich tygodniach ukazało się kilka poważnych artykułów na temat zaprojektowanego przez nasze biuro parku. Zainteresowanie mediów tym tematem wcale nie słabnie. W przygotowaniu są kolejne publikacje, które w niedługim czasie ujrzą światło dzienne. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ tego rodzaju zlecenia nie zdarzają się często, tym bardziej w tak wciąż jeszcze nie do końca stabilnym rejonie świata.

Mimo wielu przeszkód i nie specjalnie sprzyjających warunków atmosferycznych park nazwany Bawa Gor Gor w końcu powstał. Został zaprojektowany od samego początku przez nasze biuro i jego pierwsza faza powstawania była bezpośrednio przez nas nadzorowana. Według naszej wiedzy był to pierwszy obiekt użyteczności publicznej w Kirkuku, mieście liczącym blisko milion mieszkańców (to tylko wielkość szacunkowa, ponieważ różne, źródła różnie podają; sami mieszkańcy Kirkuku uważają, że jest ich nawet 1,5 miliona). Tym bardziej zadanie to stanowiło dla nas wyzwanie.

Cały proces projektowania, do momentu rozpoczęcia prac w terenie, odbywał się we współpracy z Gubernatorem Prowincji Kirkuk. Abdulrahman Mustafa przyjmował nas na oficjalnych spotkaniach w swoim gabinecie, w Kirkuku.

Dyskutowana była zarówno ogólna wizja parku jak i poszczególne jego rozwiązania. Gubernator ingerował w zasadzie niemal wyłącznie w lokalizację najważniejszych budynków w parku, przede wszystkim Hall-u, w którym odbywać się będą od czasu do czasu oficjalne uroczystości oraz w trakcie zaawansowanego projektowania zmieniając tylko nazwę obiektu z Sun Park (Park Słońca) na Bawa Gor Gor (Park Boga Płomieni). Nie wpływał natomiast na obraz parku, dając nam swobodę w dopasowaniu naszej wizji do lokalnych, pustynnych warunków terenów stanowiących obrzeża miasta.

Zaprezentowana przez nas koncepcja parku oparta w zasadniczej części na motywie Słońca, centralnego elementu we fladze Kurdystanu (autonomicznego regionu Iraku, na pograniczu którego leży miasto Kirkuk i do którego aspiruje) i Księżyca spodobała się od razu i praktycznie do samego uruchomienia procesu realizacyjnego nie została zmieniona. Niewielkie zmiany nie wykraczały poza lokalizację miejsc parkingowych czy niewielkiego placu, na którym zgodnie z życzeniem Gubernatora miał stanąć pomnik upamiętniający historię miejsca.

Cala realizacja odbywała się za wiedzą i zgodą Ambasady Iraku w Polsce, polskiego Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ambasadora RP w Iraku, w tym również we współpracy z lokalnym oddziałem Provincional Reconstruction Team US ARMY (specjalna jednostka administracyjna wojskowo-cywila przywracająca administrację i spokój w Iraku), który na prośbę naszą i gubernatora przygotował dla potrzeb projektu lotniczą dokumentację fotograficzną terenu budowy.

Park ma stanowić „oazę” dla mieszkańców miasta, którzy przez wiele lat, w tym przez okres wojny, pozbawieni byli jakichkolwiek obszarów użyteczności publicznej, poza miejscami kultu. To dawało nam ogromny powód do dumy i satysfakcję z naszej pracy.

Całym tym procesem zainteresowały się polskie media. W ciągu ostatnich kilku tygodni, w końcówce roku 2011 jak i w pierwszych tygodniach bieżącego roku ukazały się artykuły na temat całego procesu. O zaprojektowanym przez nas parku pisały m. in. portal ArchitekturaKrajobrazu.info, portal Sztuka Architektury oraz Dziennik Toruński NOWOŚCI w wydaniu magazynowym 5 stycznia br. Wkrótce artykuły o parku ukażą się również w innych mediach.


Poniżej załączone zostały linki do wybranych artykułów na temat parku:

http://www.sztuka-architektury.pl/index.php?ID_PAGE=33742

http://www.infoarchitekta.pl/artykuly/4-projekty/4551-pustynne-slonce-rzeki-i-park.html

http://www.ronet.pl/index.php?mod=realizacje&realizacja_id=460

 

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.