Dąb przy ul Dekerta, Toruń. Pielęgnacja pomnika przyrody

Jeden z najpiękniejszych pomników przyrody w Toruniu, rosnący przy ul. Dekerta, na terenie Przedszkola Miejskiego Nr 5, objęty został podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, polegającymi głównie na usunięciu posuszu.

Charakterystyka projektu:

  • Zakres prac: usunięcie posuszu, minimalna korekta korony
  • Prace wykonane na podstawie zlecenia Wydziału Środowiska i Zieleni (obecnie Buro Ogrodnika Miejskiego)
  • Czas trwania specjalistycznej pielęgnacji: 5-6 godzin
  • Prace przy wykorzystaniu podnośnika koszowego o max. wysokości roboczej: 30 m
  • Zespół wykonujący prace: 3 osoby

zamów projekt/ usługę

 

 

Prace pielęgnacyjne dotyczące drzew w pełni i prawidłowo wykształconych (w fazie dojrzałości), biologicznie i mechanicznie zdrowych powinny ograniczać się do możliwie najmniejszej ingerencji ze strony człowieka. Naturalnie do ustalenia zakresu prac pielęgnacyjnych na tego rodzaju drzewach, szczególnie tych objętych ochroną prawną (a takimi są pomniki przyrody, z którymi mamy najczęściej do czynienia) potrzeba nie tylko czasu, ale przede wszystkim wiedzy i doświadczenia.

Pierwszym etapem specjalistycznej pielęgnacji drzewa lub drzew jest szczegółowe zapoznanie się ze stanem i kondycją biologiczną. Jeśli stan drzewa przeznaczonego do objęcia zabiegami oraz jego kondycja biologiczna jest dobra, a wykształca wyłącznie niewielki posusz wówczas zakres prac powinien zostać wykonany w wersji minimalistycznej.

Z taką właśnie sytuacją spotkaliśmy się przy jednym z najpiękniejszych toruńskich pomników przyrody - przy dębie szypułkowym rosnącym na terenie miejskiego przedszkola, zlokalizowanego przy ul. Dekerta.

Dąb przed wykonaniem prac oraz w ich trakcie (wrzesień 2019) znajdował się w doskonałym stanie i bardzo dobrej kondycji biologicznej. Nie widać było żadnych uszkodzeń mechanicznych, żadnych nekroz (wycieków z wnętrz pnia), grzybni, żadnych szkód czy objawów uszkodzeń pochodzenia antropogenicznego. Takie drzewo, o pełnej, pięknej, regularnej, gęsto ugałęzionej i prawidłowo ulistnionej koronie stanowi ozdobę każdej przestrzeni. Tym bardziej, jeśli w pobliżu znajdują się zabudowania mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej (oprócz przedszkola w pobliżu są sklepy, zakłady usługowe, itp).

Ze względu jednak na swoje sąsiedztwo, zwłaszcza to bezpośrednie, konieczna była specjalistyczna interwencja, której celem było podniesienie podstawowego poziomu bezpieczeństwa. Podstawowego czyli przekładając to na zakres prac pielęgnacyjnych konieczne było usunięcie posuszu: głównie suchych konarów oraz suchych gałęzi, także czopów i i kikutów po ułamanych konarach. O ile w przypadku dębów (ze względu na twarde drewno, mocne wiązania) posusz zazwyczaj nie jest zagrażający, o tyle u innych gatunków już może stanowić zagrożenie.

Prace pielęgnacyjne w tym minimalnym zakresie zostały wykonane, a teren uprzątnięty. Na tym etapie nie stwierdziliśmy zagrożeń innej natury i nie sugerowaliśmy żadnych dodatkowych prac czy wprowadzenia zabezpieczeń. Korona w pełni funkcjonująca nie budziła żadnych zastrzeżeń, podobnie jak ogólny bardzo dobry stan drzewa.

Pomimo powtórzenia tych prac po 9 latach (pierwotnie wykonaliśmy zabiegi pielęgnacyjne na tym dębie w 2010 roku) i pozytywnej oceny stanu drzewa zaleciliśmy natomiast systamtyczny monitoring czyli uważną obserwację drzewa. Z wiekiem każde drzewo może wykazywać cechy osłabienia, może ulegać postępującym uszkodzeniom wewnętrznym, zewnętrznym (lub obu naraz), ma prawo tracić siłę witalną, a najistotniejsze dla bezpieczeństwa osób i mienia jest możliwie najwcześniejsze wykrycie niepokojących objawów. Wówczas szybka reakcja może uchronić przed nieszczęściem.

Ponieważ od ponad 20 lat wykonujemy oceny, analizy i opracowania na temat stanu drzew, a także specjalistyczną pielęgnację (szczególnie pomników przyrody i drzewostanów zabytkowych), i mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie to zapraszamy do współpracy zarówno gminy, instytucje, firmy oraz osoby prywatne. Właściwy stan drzew, szczególnie tych najcenniejszych, a często i największych, to nasze wspólne, bardzo ważne zadanie.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects / Pielęgnacja drzew / Usługi arborystyczne

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.