Dworzec PKP Bydgoszcz Główna. Zrealizowany!

Jeden z najnowocześniejszych i jeden z trzech największych pod względem nakładów (197 mln złotych) i powierzchni dworców w Polsce, które zostały oddane do użytku od 2012 roku, a który mieliśmy przyjemność współprojektować to Dworzec PKP Bydgoszcz Główna.

Charakterystyka projektu:

  • powierzchnia całkowita: 1700 m2
  • specjalna strefa ochony pomnika przyrody: 400 m2
  • kształtowanie skarp i nasypów: 740 m2
  • powierzchnie utwardzone: 500 m2
  • projektowana łączna ilość roślin: 6500 szt.
  • infrastruktura: system oświetlenia
     

zamów projekt/ usługę

 

Możemy mówić o dużym sukcesie, ponieważ nasz projekt zagospodarowania terenu Dworca Głównego PKP w Bydgoszczy został zrealizowany zgodnie z założeniami. Niewielkie, konieczne zmiany dotyczyły fragmentu terenu przy istniejącym pomniku przyrody, rozłożystym platanie klonolistnym, który przy okazji jest największym drzewem na całym modernizowanym obszarze.

Efekty tej ogromnej inwestycji są doskonale widoczne i każdy, kto korzysta z Dworca Bydgoszcz Główna może się z nimi osobiście zapoznać. Zwłaszcza z przestrzenią przy wspomnianym wyżej platanie, która naszym zdaniem jest najciekawszą częścią terenu dworca, biorąc pod uwagę jej główną funkcję. Zarówno lokalizacja przestrzeni jak i jej forma podporządkowane zostały wygodzie podróżujących. Bliskość głównego budynku oraz celowe obniżenie terenu (dla zwiększenia komfortu i nadania nieco kameralnego charakteru) sprawiają, że jest to idealne miejsce na spędzenie przerwy w podróży lub odpoczynek na powietrzu, w towarzystwie zieleni, w czasie oczekiwania na pociąg. Łatwo dostępne ławki w cieniu rozrastających się drzew, podłużne siedzisko przy platanie - wzdłuż przejścia z peronu do budynku - ułatwiają poruszanie się i krótki odpoczynek m. in. osobom starszym, niepełnosprawnym czy choćby rodzicom z dziećmi.

Niewielka, ale jakże istotna enklawa zieleni na terenie obiektu kolejowego ma ogromną szansę stać się, zwłaszcza w sezonie, ulubionym i chętnie odwiedzanym miejscem. Szzcególnie chętnie odwiedzanym przez podróżnych. Naturalnie, przy właściwej pielęgnacji zieleni efekt ten będzie potęgował się z czasem, kiedy niewielkie dzisiaj drzewa i krzewy staną się w końcu dorosłymi egzemplarzami. Pozytywnych wrażeń i miłego spędzania czasu w nowoczesnej i wygodnej przestrzeni życzymy przede wszystkim podróżnym.

Dla naszego zespołu to ogromna satysfakcja, tym bardziej, że bydgoski dworzec jest jednym z najnowocześniejszych oraz jednym z trzech największych pod względem nakładów i powierzchni dworców w Polsce, które zostały oddane do użytku od 2012 roku.

W galerii zdjęć załączonej poniżej tego artykułu prezentujemy fragmenty terenu dworca zarówno przed jak i po modernizacji.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.