Harmonia czy chaos?
Ogród form prostych

Prezentujemy projekt przestrzeni stanowiącej bardzo ciekawy kompromis pomiędzy miejskim i wiejskim charakterem ogrodu, który nazwaliśmy ogrodem form prostych.


Charakterystyka projektu:

  • Powierzchnia całkowita: 1010 m2
  • Powierzchnia trawnika: 380 m2
  • Powierzchnie utwardzona: 170 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 235 szt.
  • Infrastruktura: system oświetlenia, system nawadniania
     

zamów projekt/ usługę



 

 

W skali powierzchni obszarów, dla których nasza pracownia wykonywała już projekty zagospodarowania to niewielkie założenie o powierzchni ok. 900 m2, zlokalizowane na osiedlu Wrzosy, w Toruniu.

To, co wyróżnia ten projekt spośród innych to wykreowanie wiejskiego klimatu w ogrodzie o charakterze miejskim, co było myślą przewodnią całego przedsięwzięcia. Prace nad tym konkretnym rozwiązaniem trwały dwa miesiące, ale efekt spełnił oczekiwania naszych Zleceniodawców. Klienci uznali, że poziom wzajemnego przenikania tak odmiennych charakterów osiągnął właściwy punkt. Punkt równowagi.

Miejski charakter ogrodu czyta się niemal samodzielnie, z uporządkowania przestrzeni liniami prostymi i konkretną lokalizacją wszystkich elementów wyposażenia. Nie ma tu miejsca na przypadkowe ustawienie drewnianych elementów wyposażenia, urządzeń zabawowych czy wanny Spa, a mimo to prezentowana forma zagospodarowania nie sprawia wrażenia rygorystycznej. Osiągnięte to zostało właściwym rozdzieleniem trawnika i przestrzeni przeznaczonej na grupy roślin o bardzo bogatym składzie gatunkowym.

Wykonany przez nas projekt ogrodu sprawił, że to co stanowi wyposażenie ogrodu wpisuje się idealnie w jego formę, osiągając harmonię przestrzeni. Formalny układ przełamany jest wspomnianym bogatym zestawem roślin. Ponieważ Klienci chcieli mieć namiastkę ogrodu wiejskiego w projekcie znalazły się aż pięćdziesiąt trzy gatunki roślin - w znacznej większości liściastych.

Rozpiętość form, wielkości roślin, okresów kwitnienia i braw kwiatów jest imponująca. Wszystko pod kątem możliwie najbardziej naturalistycznego i pozornie chaotycznego efektu. Przez cały sezon pojawiać się będą niemal wszystkie barwy kwiatów, a okresy kwitnienia będą się wzajemnie przenikać.

Choć ogród ujęty jest w proste formy przestrzenne, osiągneliśmy w nim równowagę pomiędzy harmonią i chaosem.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.