Największe drzewa w historii Torunia

Dzisiejsze możliwości i oferta uznanych, profesjonalnych szkółek sprawiają, że zaprojektowany przez nas efekt jesteśmy w stanie stworzyć niemal natychmiast, zamawiając i sadząc duże drzewa i krzewy.

Charakterystyka projektu:

  • Drzewa gatunku: platan klonolistny
  • Ilość drzew: 2 szt.
  • Wysokość drzew: 11 m
  • Rozmiar bryły korzeniowej: 1.2 x 1.2 m x 0.9 m
  • Infrastruktura: system stabilizacji podziemnej


zamów projekt/ usługę

 

Przez kilka lat z rzędu dostarczaliśmy na zamówienie firmy Cereal Partners Poland Toruń-Pacific (firma należy do koncernów Nestlé S.A. i General Mills) rośliny ozdobne, które sadzone były na terenie miasta Torunia przez przedstawicieli lokalnego samorządu, biznesu i mediów. Coroczne akcje odbywały się z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska, przypadającego na 5 czerwca.

Drzewa i krzewy ozdobne, sprowadzane z jednej, z największych szkółek w Europie, której ARLAN jest wieloletnim Certyfikowanym Partnerem - sadzone były zarówno w Parku na Bydgoskim Przedmieściu, przy nowej fontannie na Placu Rapackiego, na terenie Cinema City w Toruniu, w nadwiślanym pasie Bulwaru Filadelfijskiego oraz w wielu innych miejscach, nie tylko w Toruniu.

Do największych roślin zamówionych z okazji Międzynarodowego Dnia Środowiska należą jednak dwa platany klonolistne (Platanus acerifolia) posadzone w ścisłej strefie toruńskiej Starówki, przy Teatrze im. W. Horzycy. Po obu stronach elewacji frontowej teatru, w wybranych i ustalonych wcześniej miejscach, posadzone zostały dwa drzewa o wysokości ok. 11-12 metrów i rozpiętości korony ok. 6 metrów. Dzisiaj można podziwiać ich doskonały stan i niezwykłą urodę.

Z całą pewnością największym wyzwaniem przy nowo sadzonych drzewach tej wielkości jest zapewnienie doskonałej logistyki i odpowiednie przygotowanie podłoża. Nie mniej ważny jest również cały proces późniejszej opieki.

Drzewa o wysokości 10 metrów i tak dużej rozpiętości korony to jedne z  największych roślin jakie można przewieźć transportem drogowym. Tylko dwa egzemplarze mieszczą się w jednej naczepie 13 – metrowej zajmując prawie całą jej przestrzeń.

Odpowiednio zabezpieczone i przygotowane do transportu samą drogę zniosły bardzo dobrze. Samochód jechał głownie nocą i nad ranem był już w Toruniu. Od 7 rano rozpoczął się rozładunek. To co ważne przy rozładunku, to przycięcie koron drzew jeszcze zanim staną one w wykopach. Cięcia wykonuje się by zmusić drzewo do rozwoju bryły korzeniowej i zredukować powierzchnię parowania liści. Bardzo ważna jest ostrożność i zabezpieczenie drzew podczas ich podnoszenia i przenoszenia. Wszystko to zostało wykonane w odpowiedni sposób, dzięki czemu kłody drzew nie zostały poranione.

W miejscach takich jak centrum Starego Miasta Torunia szczególną uwagę należało położyć na przygotowanie dołów. Odczyszczenie z gruzu, wypełnienie mieszanką ziemi urodzajnej z torfem ogrodniczym oraz wykonanie w trakcie sadzenia pierścieni z rur perforowanych wokół brył korzeniowych gwarantowało przyjęcie się drzew w nowych warunkach. Rury perforowane położono żeby ułatwić i usprawnić doprowadzenie wody, i powietrza bezpośrednio do korzeni. Zdecydowanie ułatwia to opiekę i zapewnia, że drzewo otrzyma wszystko, czego najbardziej mu potrzeba.

Po ustawieniu drzew w przygotowanych dołach konieczne było ich pionizowanie oraz zabezpieczenie techniczne przed wywróceniem się – tzw. wykrotem. Standardowo w tym celu wykonuje się odciągi z lin stalowych mocowane na specjalnym kołnierzu, na kłodzie drzewa i w ziemi, w trzech punktach w odległości od kilku do kilkunastu metrów od kłody. Niestety bliskość ulicy Wały Gen. Sikorskiego uniemożliwiała zastosowanie tego rozwiązania. Zabezpieczenie jednak było sprawą konieczną nie tylko ze względu na dobro drzew, ale zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo pieszych i ruchu drogowego. W tym celu wykorzystany został więc specjalny system mocowania podziemnego brył korzeniowych o nazwie „Platipus”. Jego prosta konstrukcja i doskonałe działanie stabilizacyjne spełniło obydwa wymogi. System zamocowany został na obu bryłach, uniemożliwiając im nawet najdrobniejsze ruchy. Kłoda i korona drzewa mogą pracować podczas wiatru, ale bryła nawet przy największych podmuchach pozostaje nieruchoma. Chroni to również bryłę przed stałym zrywaniem korzeni włośnikowych, które drzewo wytwarza by móc czerpać z podłoża wodę i sole mineralne. Ich uszkodzenie uniemożliwia przyjęcie się w nowym stanowisku.

W czasie uroczystości, na której obecni byli zarówno darczyńcy (osoby reprezentujące firmę CPP Toruń-Pacific Sp. z o.o.) i gospodarze miasta (prezydent i urzędnicy Urzędu Miasta) oraz media stwierdzono, że obydwa platany to największe drzewa, posadzone od nowa, w historii miasta Torunia.

Opisana powyżej realizacja sadzenia tak dużych drzew nie jest dla naszej firmy wyjątkiem. Od wielu lat dostarczamy rośliny zarówno dla Klientów indywidualnych, dla firm i dla samorządów. W historii naszych zamówień są m. in. tysiące roślin posadzonych przy nowej siedzibie firmy APART sp. z o.o. w Suchym Lesie koło Poznania, największy różanecznik w Europie (Rhododendron 'Catawbiense Grandiflorum') sprowadzony na specjalne zamówienie do parku w Kikole (w parku posadzono kilkadziesiąt drzew o wysokości przekraczającej 5-6 metrów i kilkanaście drzew o wysokości ponad 7-8 metrów oraz dzięsiątki mniejszych krzewów i drzew), drzewa i krzewy sprowadzone do parku w Przydatkach koło Brodnicy oraz setki roślin, często również bardzo dużych, posadzonych w ogrodach prywatnych.

Tak ogromne doświadczenie czyni z nas specjalistów nie tylko z zakresu projektowania ale również z zakresu bezpośredniego przygotowania i nadzorowania procesu dostawy i sadzenia dużych roślin, zapewniających niemal natychmiast oczekiwany efekt.

Wiele spośród sprowadzanych przez nas roślin wybieramy bezpośrednio w szkółce, zwłaszcza jeśli dotyczy to specjalnych zamówień.

Wszystkich zainteresowanych zakupem dużych drzew serdecznie zapraszamy do kontaktu: arlan@arlan.pl lub 510 200 110.

Zespół ARLAN

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.