Ogród minimalistyczny w Jarużynie

Ogrodów minimalistycznych powstaje w Polsce wciąż jeszcze niewiele, ale  obiecujący jest fakt wzrostu zainteresowania tym nurtem w architekturze krajobrazu, wnoszącym do przestrzeni ład i spokój.

Charakterystyka projektu:

  • Powierzchnia całkowita: 6370 m2
  • Powierzchnia trawnika: 5360 m2
  • Powierzchnia utwardzona: 370 m2
  • Nawierzchnie mineralne: 200 m2
  • Powierzchnia grysu ozdobnego: 200 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 7020 szt.
  • Infrastruktura: system oświetlenia, system nawadniania
     

zamów projekt/ usługę

 

Projekt ogrodu minimalistycznego jest za każdym razem intrygującym zleceniem. Przede wszystkim jest jednak niezwykłym sposobem poszukiwania równowagi pomiędzy pustką i wypełnieniem przestrzeni. Jeśli jakiś detal został wprowadzony do projektu to pełni ważną rolę, rezygnuje się natomiast ze wszystkiego pozostałego, nawet jeśli mogłoby to wpłynąć na zwiększenie atrakcyjności ogrodu. To poszukiwanie harmonii pomiędzy Jin i Jang (dniem i nocą, pustką i pełnią, dobrem i złem i innymi przeciwstawnościami).

Nieruchomość o powierzchni 6000 m2, w kształcie prostokąta, podzielona została obszerną bryłą domu na dwie części. Zgodnie z życzeniem Klientów obie miały mieć różny charakter. Motywem przewodnim projektu było uporządkowanie przestrzeni, zgodne z zasadą, że „mniej znaczy więcej”.

Stworzyliśmy zatem ogród formalny i nieformalny. W przestrzeni nieformalnej  umiejscowiony został budynek gospodarczy, do którego od południa przylega boisko mini-koszykówki. Za boiskiem znalazł się ogród warzywny i szklarnia. Przestrzeń pomiędzy budynkiem gospodarczym i domem wypełniona została pozornie chaotycznym układem drzew owocowych. Luźne, rozłożyste korony drzew owocowych mają nawiązywać do starych sadów wiejskich - pod drzewami będzie trawnik w charakterze łąki.

Zasadniczą częścią projektu jest część geometryczna - formalna, otoczona wysokim żywopłotem, wydzielona z otoczenia, które stanowią pola i las. Tutaj głównym punktem jest pawilon. Minimalistyczna, prosta forma, łączy w sobie elementy stali, drewna i szkła. Do niego nawiązują dwie cięte formy bukszpanu rozlokowane po  obu stronach otwartego wnętrza ogrodu. Uwagę przykuwają też płaskie prostokąty, wysypane szarym grysem ozdobnym, w środku których zaprojektowane zostały różaneczniki.

Zmiennymi i wzbogacającymi ogród formalny elementami są cztery kwatery, po dwie z każdej strony, ożywające wyłącznie wiosną. Są to wytyczone w trawniku niewidoczne przestrzenie, gęsto obsadzone białymi tulipanami, wschodzącymi i kwitnącymi wiosną. Biel ma kontrastować z szarościami i naturalnym drewnem, obecnym na elewacji domu. Ten mocny akcent „obudzi” ogród wiosną.

Osobną kwestią jest niezwykłe oświetlenie ogrodu. Oparte na autorskiej idei „Ogrodu Scenicznego” wprowadzi wyjątkowy, zmienny i dostosowujący się do aktualnych potrzeb „klimat” przestrzeni. Oprawy są zaprojektowane w sposób umożliwiający wywołanie niezliczonej ilości możliwych efektów - świetlnych spektakli. Płynne zmiany barw, zmienna intensywność światła, budowanie nastroju melancholii lub pobudzająca gra świateł uruchamia wyobraźnię i przenosi widzów – uczestników spektaklu w świat fantazji. W codziennym użytkowaniu natomiast system „Ogrodu Scenicznego” świeci światłem białym i poza wysokimi walorami estetycznymi pełni funkcje standardowego oświetlenia.

Zaprezentowane wizualizacje nie są w stanie oddać do końca zamierzonego efektu projektowego, w związku z tym - o ile nasi Klienci wyrażą na to zgodę - przedstawimy ogród wykonany, po zakończeniu wszelkich prac.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.