Ogród minimalistyczny w Solcu Kujawskim

Minimalizm, prostota formy, a jednocześnie dynamizm prostych, zdecydowanych linii tworzą niezwykły charakter ogrodu w Solcu Kujawskim, którego projekt został wykonany przez nasz zespół projektowy.

Charakterystyka projektu:

  • Powierzchnia całkowita: 1030 m2
  • Powierzchnia trawnika: 315 m2
  • Powierzchnie utwardzona: 135 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 106 szt.
  • Infrastruktura: system oświetlenia, system nawadniania
     

zamów projekt/ usługę

 

Poszukiwanie idealnej równowagi pomiędzy tym co w ogrodzie niezbędne, a tym co zbędne zawsze jest fascynującą podróżą. Tym bardziej, jeśli dotyczy niewielkiej powierzchni. To zadanie niezwykle wymagające zarówno od projektanta, architekta krajobrazu, jak i od Klienta, który musi być świadom tego, z czego musi zrezygnować.

Ogród minimalistyczny w Solcu Kujawskim jest przestrzenią niezwykle starannie zaprojektowaną, w której wszystko to, co stanowi jego wyposażenie zostało dogłębnie przemyślane. Każdy fragment  ogrodu pełni określoną funkcję, a jego lokalizacja wynika z analizy układu funkcjonalno-przestrzennego. Dzięki temu uniknięto kolizji poszczególnych stref.

W północno-zachodnim narożniku zlokalizowany jest aneks kuchenno-jadalniany, w tym: kuchnia ogrodowa z nowoczesną wędzarnią wzdłuż ogrodzenia i aneks jadalniany z zadaszeniem podwieszanym. Aneks jadalniany jest dwufunkcyjny, ponieważ można go wykorzystywać jako jadalnię lub jako przestrzeń otwartą, wyposażoną w drewnianą, modernistyczną ławkę ogrodową.

Poniżej na południe jest niewielka grupa roślin oddzielająca aneks kuchenno-jadalniany od domku dla dzieci i strefy przed domkiem. Za domkiem dla dzieci jest dwufunkcyjna altana, w części otwarta (zadaszenie na łódkę motorową Klienta), a w części zamknięta (z przeznaczeniem na sprzęt ogrodowy i ogrodniczy). W części zamkniętej wygospodarowano w północnej ścianie wnękę na drewno kominkowe.

Roślinność tworzy zaledwie 9 gatunków roślin, a jednym z najciekawszych elementów roślinnych są grusze drobnoowocowe strzyżone w płaskie ekrany, w kwietniu i maju obsypane białymi kwiatami, zaprojektowane wzdłuż granicy południowej oraz częściowo wzdłuż granicy północnej. Dodatkowymi elementami są również rośliny w minimalistycznych donicach całorocznych.

Nieodzownymi elementami nowoczesnego ogrodu są: system automatycznego nawadniania oraz system oświetlenia. System nawadniający jest już standardem, zapewniającym bezobsługowe podlewanie ogrodu w ściśle określonych dawkach i dniach tygodnia, naturalnie głównie w godzinach nocnych. Całość oparta została o zraszacze wynurzalne oraz linie kroplujące.

System oświetleniowy został indywidualnie opracowany, zgodnie z charakterem ogrodu, w tym jego najciekawszymi fragmentami. Zespół projektantów przewidział 7 profesjonalnych opraw LED, w tym zapewniających efekt typu wall-washing (oświetlenie płaskich powierzchni np. ściennych) oraz miękką dystrybucję światła. Poza wyjątkowymi efektami estetycznymi system oświetleniowy przede wszystkim zapewnia bezpieczne poruszanie się po ogrodzie.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.