Ogród nowoczesny.
Złotoria
Leonardo Da Vinci twierdził, że prostota jest szczytem wyrafinowania, dzięki czemu nadał właściwy kierunek nie tylko ówczesnym projektom, ale i całemu współczesnemu światu, także dziedzinie jaką jest architektura krajobrazu.
Charakterystyka projektu:
- Powierzchnia całkowita: 1000 m2
- Powierzchnia trawnika: 250 m2
- Powierzchnie utwardzona: 85 m2
- Projektowana łączna ilość roślin: 700 szt.
- Infrastruktura: system oświetlenia, system nawadniania
Przykładem prostoty i oszczędności w formie jest prezentowany projekt ogrodu w miejscowości Złotoria, w pobliżu Torunia. Bardzo oszczędny i wyważony dobór elementów wyposażenia ogrodu oraz roślin, form i kolorystyki pozwolił z jednej strony uzyskać spokój i harmonię, a z drugiej dzięki prostym liniom całej niemal kompozycji również dynamizm. Podział przestrzeni na regularnie wytyczone fragmenty kontrastować będzie z samymi roślinami, które zachowają naturalny wygląd - z wyjątkiem ciętych w tzw. płaskie ekrany grusz, zaplanowanych przy boisku do gier i zabaw.
Zgodnie z intencją właścicieli ogród ma pełnić równocześnie dwie funkcje: reprezentacyjną, przeznaczoną głównie dla właścicieli oraz ich gości, w tym na różnego rodzaju spotkania czy imprezy oraz użytkową, dostępną w zasadzie wyłącznie dla domowników.
Część reprezentacyjna ma zdecydowanie charakter nowoczesny i w pewnym sensie również minimalistyczny. Proste linie wyznaczają zakres kompozycji roślinnych i trawnika, ale także projektowanego płytkiego zbiornika wodnego i tarasu z modernistyczną, otwartą altaną. Szczególnego uroku temu fragmentowi ogrodu nadają właśnie te dwa ostatnie elementy: niecka wodna i altana. To one mają stać się ulubionym miejscem imprez rodzinnych czy spotkań z gośćmi. Porządek w przestrzeni wyznaczają również nawierzchnie. Szeroki wjazd i podjazd do garażu połączony został z alejką wejściową. Oba te ciągi komunikacyjne pomimo wspólnej podbudowy (znoszącej nawet obciążenie aut ciężarowych) zachowają odrębność kolorystyczną: wjazd do garażu zostanie ułożony z płyt szarych, natomiast cała komunikacja piesza w ogrodzie ułożona będzie z płyt grafitowych, nawiązujących do dachu domu. Ostatnim elementem komunikacji są tzw. przedepty – luźno, choć regularnie ułożone płyty betonowe o rozmiarach blisko 45 x 45 cm, w odcieniu „złamanej” bieli prowadzące do miejsca z pojemnikami na odpady (południowo-wschodni narożnik ogrodu) oraz do regału na drewno kominkowe (pod istniejącą wierzbą).
Część użytkowa ma charakter nieco bardziej swobodny, inspirowany stylem wiejskim, ze znacznie większą otwartą przestrzenią, przeznaczoną do swobodnego korzystania. Nie widać tutaj regularności i powtarzalności nasadzeń, a sama kompozycja roślinna jest bogatsza w różnorodność form i kolorów. Poza boiskiem znajdą się tutaj proste urządzenia zabawowe oraz dwa drzewa i kilka krzewów owocowych.
Efekt docelowy ogrodu uzupełnia indywidualnie dobrane oświetlenie: zarówno podwodne, w zbiorniku przy altanie, jak i oświetlenie ogrodu. Do oświetlenia ogrodu (w tym również schodów tarasu przydomowego oraz wnętrza otwartej altany) wybranych zostało siedem różnych rodzajów opraw, w tym oprawy projektorowe, oprawy montowane w nawierzchni, oprawy dystrybuujące światło punktowe tzw. prowadzące (także montowane w nawierzchni) oraz oprawy dystrybuujące światło na trawnik i nawierzchnie (niskie oprawy zaprojektowane w nowoczesnym, minimalistycznym stylu).
ARLAN Architekci Krajobrazu / ARLAN Landscape Architects