Ogród SPA nad Jeziorakiem. Szałkowo, Iława

Ogród SPA, który zaprojektowaliśmy na pięknie położonej nieruchomości nad jeziorem Jeziorak jest kolejnym przykładem tego jak można stworzyć przestrzeń pełną emocji na działce o dużym nachyleniu.

Charakterystyka zadania:

  • Powierzchnia całkowita: 2500 m2
  • Powierzchnia trawnika: 1400 m2
  • Powierzchnie utwardzone: 550 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 105 szt
  • Infrastruktura: system oświetlenia (poprzedzony szczegółową analizą fotometryczną), system nawadniania

zamów projekt/ usługę

 

 

Każdy istniejący ogród lub przestrzeń zagospodarowana w inny sposób ma swój potencjał. Często ten potencjał jest niewykorzystany lub wykorzystany tylko częściowo. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest stosunkowo prosta: ponieważ projektanci nie lubią się specjalnie wysilać, a Klienci często nie mają pojęcia, że można zrobić coś inaczej, atrakcyjniej, po prostu dużo lepiej.

Dlaczego Ogród SPA?

Ponieważ jest to przestrzeń wyjątkowa, stworzona w jednym podstawowym celu: regeneracji przez rekreację (zarówno czynną jak i bierną). Wyjątkowość Ogrodu SPA polega na jego specjalnej konstrukcji, głęboko przemyślanej i dopasowanej do potrzeb Klienta, właściciela nieruchomości. Ogród SPA podzielony jest zasadniczo na trzy części: reprezentacyjną (zazwyczaj frontową, najczęściej w pełni otwartą lub półotwartą i przejściową), regeneracyjną (zamkniętą) oraz rekreacyjną (otwartą lub półotwartą). Każda z tych części ma swoje określone przeznaczenie, z odpowiednio dopasowaną formą zagospodarowania.

Ogród SPA w Szałkowie, nad Jeziorakiem, jest doskonałym przykładem przemyślanego podziału przestrzeni. Mamy tutaj osobną, oddzieloną od reszty bryłą budynku przestrzeń reprezentacyjną z wygodnym podjazdem i osobnym garażem z pomieszczeniami gospodarczymi. W tej części usunęliśmy zbędne żywopłoty, nieregularne i nieprzemyślane kępy roślinności oraz „otworzyliśmy” ten obszar, minimalizując jego zagospodarowanie. W miejscu dawnej, rozległej kompozycji zaprojektowaliśmy trzy niewysokie drzewa o kulistym kształcie korony (kontrastującym z liniami prostymi i szpalerami jałowców wzdłuż granic działki) pięknie podświetlone w porze wieczorno-nocnej. Mocno ograniczyliśmy i uporządkowaliśmy kompozycję wewnątrz podjazdu oraz wprowadziliśmy radykalną zmianę efektów oświetleniowych. Zmiana ta poprzedzona została kompleksową analizą fotometryczną oświetlenia całego ogrodu.

Medytacja i odpoczynek

Centralnym punktem Ogrodu SPA jest taras przy domu. Wcześniejszy został przeznaczony do rozbiórki, a jego miejsce zajmie nowoprojektowany taras o powierzchni ok. 100 m2, wydzielony z otoczenia specjalnie zaprojektowanymi i wykonanymi na zamówienie ramami żaluzjowymi. Z obu stron uzyskamy dzięki temu rozwiązaniu izolację optyczną, która pozwoli na uzyskanie wymaganej intymności i swobody korzystania z tarasu. Dodatkowym atutem jest całkowicie przeszklona, bezszprosowa balustrada szklana chroniąca taras przed nadmiernie silnym wiatrem. Idealne rozwiązanie dla odpoczynku biernego i cieszenia oczu widokiem jeziora.

Część rekreacyjna ogrodu jest przestrzeni półotwartą, przysłoniętą wzdłuż granic nieruchomości istniejącymi, ale specjalnie wypielęgnowanymi szpalerami żywopłotowymi. W tej części, na tzw. tarasie pośrednim (pomiędzy dwiema sztucznie uformowanymi skarpami) znajdzie się docelowo basen oraz fragment wykorzystywany jako punkt widokowy. To szczególne miejsce, specjalnie „odcięte” od głównego tarasu i domu służyć będzie połączonej aktywności tak czynnej (pływanie w basenie) jak i biernej (odpoczynek, medytacja, kontemplacja). Pozwoli na oddalenie się od domu i chwilę samotności, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą (zieleń, jezioro, drzewa, niebo). Nawet krótka medytacja w otoczeniu natury sprzyja uspokojeniu oddechu, spowolnieniu toku myśli, dotlenieniu organizmu.

Całość ogrodu, co pokazaliśmy na zaprezentowanych wizualizacjach, zostanie specjalnie oświetlona. Projekt oświetlenia stanowi odrębną, ale w przypadku Ogrodu SPA integralną część dokumentacji projektowej. Oficjalna wersja projektu oświetlenia poprzedzona została profesjonalną analizą fotometryczną przeprowadzoną przez firmę Leds Polska, która dostarczy wszystkie przewidziane oprawy oświetleniowe.

W Ogrodzie SPA stosujemy niemal wyłącznie naturalne materiały. Jedynie elementy konstrukcyjne muszą powstać z betonu (fundament obwodowy tarasu, płyta fundamentowa pod nawierzchnię granitową) oraz z betonu architektonicznego (ramy żaluzjowe). Drugim elementem są oprawy oświetleniowe wykonane z aluminium.

* * * * *

Chcąc ułatwić wybór przygotowaliśmy ofertę Ogrodu SPA w trzech podstawowych pakietach: Blanc, Sentimental oraz Monsieur & Madame.

Poznaj Ogród SPA i wybierz pakiet najbardziej odpowiedni dla Ciebie.

Napisz do nas: arlan@arlan.pl lub zadzwoń: 510 200 110.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.