Ogród w Strzelcach Górnych.
Nowa wizja

Dużo otwartej przestrzeni i maksimum efektu ozdobnego przy stosunkowo niewielkim zakresie prac wykonawczych - takie były wytyczne do projektowania rewitalizacji kolejnego ogrodu poddanego odświeżeniu.

Tym razem proces ten przeprowadziliśmy (w zakresie dokumentacji projektowej) na terenie prywatnej nieruchomości w Strzelcach Górnych, koło Bydgoszczy.

Charakterystyka projektu:

  • Powierzchnia całkowita: 1600 m2
  • Powierzchnia trawnika: 680 m2
  • Powierzchnie utwardzona: 190 m2
  • Powierzchnia grysu ozdobnego: 240 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 600 szt.
  • Infrastruktura: system oświetlenia, system nawadniania
     

zamów projekt/ usługę


 
 

 

Ogród o powierzchni nieco ponad 1600 m2 był już zagospodarowany, gdy nasi Klienci zakupili nieruchomość, mniej więcej 3 lata temu. Pomimo pewnego wkładu w jego uporządkowanie nie byli zadowoleni z efektu i zdecydowali się na poważniejszą ingerencję.

Zakres przeprojektowania miał być początkowo ograniczony tylko do części stref nasadzeń roślinnych. Ostatecznie jednak po przemyśleniach rewitalizacja objęła całe założenie. Z jednym małym wyjątkiem – fragmentu przeznaczonego na kilka drzew i krzewów owocowych, w północnej części działki.

W stosunku do „wersji pierwotnej” wprowadziliśmy dwie bardzo istotne zmiany: po pierwsze uporządkowaliśmy cały front ogrodu (pas od ogrodzenia do elewacji domu, wzdłuż wschodniej granicy) zastępując dotychczasową nieokreśloną nawierzchnię liniami prostymi, wyraźnie kierunkującymi komunikację oraz uporządkowaliśmy wszystkie nasadzenia roślinne na wewnętrznym obwodzie działki, a także przy domu i przy tarasie.

Kompozycja roślin uległa gruntownej przemianie. Oparliśmy się w ponad 85% na roślinności istniejącej (docelowo przesadzonej) wprowadzając bardzo niewiele nowych gatunków. Największa zmiana dotyczy wspomnianego powyżej frontu, gdzie nawiązując do prostych linii alejki wejściowej zaprojektowaliśmy trzy sześciany z bukszpanu oraz również bukszpanowy niski żywopłot. Bieg żywopłotu zaczyna się od jednego ze szczytów nawierzchni, biegnie przy strzyżonych sześcianach, wzdłuż ogrodzenia i kończy się wraz z początkiem bardziej rozbudowanej grupy roślin.

W efekcie rewitalizacji ogrodu wszystkie rośliny zmienią swoje miejsce. Niemniej, zgodnie z życzeniem Klientów, zakres prac możliwy jest do wykonania bez niszczenia trawnika (z wyjątkiem koniecznej modyfikacji systemu nawadniania).

Minimalistycznie potraktowaliśmy także oświetlenie. Świetlne punkty informacyjne, w postaci opraw z mlecznymi filtrami wyznaczają obrys podjazdu oraz alejki wejściowej i alejki prowadzącej od wejścia na taras ogrodowy.
Proste oprawy nie przekraczające 1 m wys. zlokalizowane zostały wzdłuż frontowego fragmentu ogrodzenia, doświetlając częściowo ulicę, pozbawioną jak dotąd oświetlenia miejskiego. Jedyną ekstrawagancją są dwa ledowe reflektory białe lub RGB (światło kolorowe emitowane również przez diody LED) podświetlające dwie grupy roślin w dwóch różnych miejscach ogrodu.

Rewitalizacja zmieni obraz ogrodu wnosząc do niego czystość kompozycji, harmonię i przestrzenny ład.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.