Ogród w stylu krajobrazowym.
Jarużyn

Pięknie położona nieruchomość o powierzchni ponad 1 ha, w otoczeniu lasów i łąk, z niezwykłym domem w stylu włoskim, uzyska już wkrótce zupełnie nowy wymiar - na podstawie opracowanego przez nas projektu rozpoczęły się prace wykonawcze.

Charakterystyka projektu:

  • Powierzchnia całkowita: 11500 m2
  • Powierzchnia trawnika: 6900 m2
  • Powierzchnie utwardzona: 200 m2
  • Powierzchnia mineralna: 800 m2
  • Powierzchnia placu zabaw: 300 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 6875 szt.
  • Infrastruktura: system oświetlenia, system nawadniania
     

zamów projekt/ usługę

 

 

Inwestor zlecając nam opracowanie kompleksowego projektu zagospodarowania terenu położył nacisk na naturalistyczny styl kojarzący ogród z otoczeniem, w jakim się znajduje. Wybrał nasz zespół po tym, jak zapoznał się z naszym dotychczasowym portfolio. Uznanie wzbudziło nasze doświadczenie w projektowaniu dużych obiektów parkowych.

Zlecenie tym ciekawsze, że sam budynek został zaprojektowany i wybudowany we wspomnianym powyżej stylu włoskim, właściwym dla niezwykle atrakcyjnych krajobrazów toskańskich. W naszym projekcie musieliśmy więc zaproponować taką formę zagospodarowania, która z jednej strony podkreśla architekturę domu czyniąc go wyjątkowym obiektem, z drugiej natomiast łączy ów obiekt z wiejskim krajobrazem miejscowości Jarużyn. Ze względu na konieczność połączenia form i stylów potraktowaliśmy to zlecenie jako wyjątkowe. Projekt – wyzwanie.

Formy połączone

Od samego początku czyli już od fazy koncepcji zdecydowaliśmy się wprowadzić podział przestrzeni na mniejszą (przed domem) i większą (ogród zasadniczy). Część ogrodu przed frontową elewacją budynku ma charakter formalny, oparty na wzorach geometrycznych - nawiązuje jednocześnie do stylu, w jakim urządzane  są ogrody południa Europy. Rozległy podjazd z miejscami do parkowania i równoważący go obszar przeznaczony na zieleń, otoczony aleją z kruszyw mineralnych (stosowaną w rozległych założeniach krajobrazowych, w tym również w parkach i ogrodach zabytkowych) stanowią dwa podstawowe elementy zagospodarowania.
Niezwykłego charakteru ogrodowi frontalnemu nadają rytmicznie rozmieszczone drzewa cięte w tzw. ekrany (prostokątne płaszczyzny), które wydzielają tą część z całej nieruchomości. Układ tych drzew podkreślający geometryczność założenia wyraźnie zaprasza do ogrodu właściwego. Stanowi też doskonałe przestrzenne odniesienie dla dominującej architektury domu.

Zasadnicza część przestrzeni zaprojektowana została w formie ogrodu krajobrazowego z naturalistyczną linią jednego, dużego wnętrza, poprowadzoną niemal po obwodzie nieruchomości tzw. aleją obwodnicową. Ten główny element układu komunikacyjnego – właściwy dla parków krajobrazowych zakładanych na przełomie XIX i XX wieku – zaczyna się w części zachodniej, od ogrodu formalnego, a kończy w części północnej, przy rozległym tarasie i nowoprojektowanej, niewielkiej szklarni. Już sam fakt, że cała działka ma powierzchnię bliską 1,15 ha stworzył możliwość zagospodarowania jej w tak oryginalny sposób.

Na szczególną uwagę zasługuje zachodnia ściana ogrodu zasadniczego, stworzona głównie jako pas wiatrochronny. Roślinność podzielona została na piętra (od najniższego do najwyższego) i dobrana w projekcie zieleni właśnie pod tym kątem. Stąd też znaczny udział drzew i krzewów odpornych na działanie wiatru. Dzięki temu rozwiązaniu chronimy wnętrze ogrodu przed nadmiernym przewietrzaniem czyniąc go jednocześnie przestrzenią zdecydowanie bardziej atrakcyjną pod kątem przyszłego wykorzystywania.

W dominujący charakter krajobrazy przestrzeni doskonale wpisuje się duży fragment lasu, stanowiący integralną część ogrodu. Las włączony jest do ogrodu zarówno pod kątem kompozycyjnym jak i użytkowym – poprowadzona jest tu naturalna, leśna ścieżka. Na jego skraju zlokalizowane są dwie sąsiadujące ze sobą powierzchnie przeznaczone na plac zabaw, przy którym zaprojektowane zostały uroczyska wrzosowe z różanecznikami. W lesie odtworzona zostanie również warstwa runa i podszytu poprzez wprowadzanie roślinności naturalnie w lasach (z przeważającym udziałem sosny zwyczajnej) występującej. W ten sposób zabawa wzbogacona jest o wrażenia estetyczne, ma nawet walor edukacyjny dzięki poznawaniu procesu odtwarzaniu runa i podszytu leśnego.

Światło. Ulotne tworzywo

Architektura krajobrazu to sztuka zajmująca się przestrzenią, w której jedną z głównych ról gra najbardziej ulotne tworzywo: światło. Dlatego też w tym właśnie projekcie opracowaliśmy wyjątkową propozycję oświetlenia. Cały system - oparty na profesjonalnych oprawach i źródłach światła LED RGB firmy Philips - opracowany został po raz pierwszy w ramach naszej autorskiej oferty, którą nazwaliśmy „Ogrodem Scenicznym”.

Istotą projektu oświetlenia jest aranżacja przestrzeni zmiennymi barwami światła. Cały system daje możliwość zaprogramowania różnorodnych efektów i sterowania oświetleniem, przez co uzyskuje się efekt zależny od potrzeb – inny na rodzinne spotkanie, inny na imprezę w ogrodzie, inny wiosną, inny latem i inny np. jesienią czy zimą. Na co dzień ogród jest oświetlony w sposób tradycyjny, ale podczas specjalnych okazji oświetlenie pełni funkcję zmieniającego się tła lub też głównej atrakcji. Odpowiedni program może stworzyć świetlny spektakl. Lampy mogą pracować wspólnie tworząc efekt jednolity lub każda z osobna, w związku z czym można wywołać wrażenie ruchu światła. Poprzez odpowiednie programowanie i sterowanie systemem uzyska  się niemal każdy oczekiwany efekt. To otwiera nowy wymiar w korzystaniu z ogrodu.

Zaprojektowana przez nas przestrzeń, dzięki połączeniu form i stylów, dzięki nowatorskim rozwiązaniom zyska zupełnie nowy wymiar.

Zgodnie z naszą filozofią projektowania stworzyliśmy prawdziwą przestrzeń emocji.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.