Ogród willowy w Ciechocinku

Rodzaj i charakter przestrzeni, jej określone przeznaczenie - jeszcze przed przystąpieniem do projektowania - zdeterminowało ostateczny wygląd ogrodu. Dzięki świadomemu podejściu Klientów i zespołu naszych projektantów udało się stworzyć wyjątkowy ogród willowy.

Charakterystyka projektu:

  • Powierzchnia całkowita: 2180 m2
  • Powierzchnia trawnika: 440 m2
  • Powierzchnia korowana: 465 m2
  • Nawierzchnie mineralne: 260 m2
  • Nawierzchnie z kostki granitowej: 450 m2
  • Powierzchnia grysu ozdobnego: 70 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 1010 szt.
  • Infrastruktura: system oświetlenia, system nawadniania
     

zamów projekt/ usługę

 

Specyficzny, kameralny klimat i uzdrowiskowy charakter to najbardziej znane cechy Ciechocinka – miasta uzdrowiskowego. Każdego roku odwiedzają je tysiące kuracjuszy, nie tylko z Polski.

Ciechocinek to jednak nie tylko tężnie i sanatoria, ale również przestrzeń do pracy i życia. Dlatego też nasi Klienci zdecydowali się tutaj zamieszkać. Projekt i realizację ogrodu powierzyli nam, dzięki czemu możemy przedstawić efekt naszej dwuletniej, doskonałej współpracy.

Ze względu na klasycystyczne nawiązania w architekturze domu ogród zaprojektowany został jako geometryczny, z charakterystycznie wydzielonymi, regularnymi kwaterami, zaznaczonymi niskim żywopłotem z bukszpanu. Forma geometryczna podkreśla powagę całego założenia, elegancję i urok przestrzeni, stanowiąc jednocześnie odniesienie historyczne.

Północno-zachodnia, frontowa część ogrodu, zaprojektowana została w sposób niemal minimalistyczny, z delikatnymi akcentami roślinnymi w postaci m. in. form strzyżonych przy głównym wejściu do budynku oraz jako fragmentaryczne nasadzenia przy ścieżce prowadzącej od wejścia głównego na boki. Od frontu, przy samym budynku posadzone zostały różaneczniki oraz pierisy – wyjątkowe rośliny, których intensywny czerwony kolor młodych liści zmienia się odwrotnie w stosunku do roślin liściastych. Liście pierisów odmiany 'Forest Flame' są najbardziej czerwone wiosną i zmieniają się na zielone jesienią.

Zasadnicza część geometryczna zlokalizowana jest po stronie południowej i południowo-wschodniej nieruchomości. Regularne kwatery - na planie zbliżonym do kwadratu - zaprojektowane zostały na osi domu, na której przewidziana została również niewielka fontanna. Wypełnienie kwater stanowią nasadzenia z wrzosów i wrzośców oraz róż (róże wypełniają kwatery wokół fontanny).

Kontrastem dla geometrii są swobodnie nasadzone brzozy po stronie wschodniej oraz roślinność posadzona na obrzeżach trawnika (pierwotnie przeznaczonego na basen kąpielowy).

Bardzo atrakcyjna jest ściana wschodnia ogrodu, gdzie kwatery (bogato wypełnione bylinami) mają kształty wynikające z układu promienistego - linie kwater rozchodzą się od wejścia wschodniego, stanowiącego swoiste „Centrum”. Są one również wydzielone z przestrzeni niskim żywopłotem.

W ogrodzie pojawiły się stylizowane kamienne ławki, donice ogrodowe na postumentach oraz metalowe pergole nad ławkami i mini pergole stanowiące podpory dla pnączy.

Zaprojektowany i zrealizowany przez nas ogród willowy w Ciechocinku jest wyjątkową przestrzenią, pełną oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru i niezwykłego uroku. Emanuje z niego elegancja i spokój, choć w trakcie sezonu zachodzą w nim dynamiczne zmiany kolorystyczne.

Doskonałe wyczucie przestrzeni i wykorzystanie jej wszystkich walorów pozwoliło stworzyć prawdziwą przestrzeń emocji.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.