Park w Mogilnie.
Rewitalizacja

Park miejski w Mogilnie przeszedł rewitalizację na podstawie m. in. naszego projektu. To tylko część szeroko zakrojonego planu rewitalizacji Mogilna, który jest realizowany przy wsparciu funduszy unijnych. Bardzo cenimy sobie zarówno całą ideę (niech będzie wzorem dla innych miast) jak i współpracę z miejskimi urzędnikami.

Charakterystyka projektu:

  • Powierzchnia całkowita: 10 000 m2
    Powierzchnia pod nasadzenia: 3 100 m2
  • Powierzchnia wysypana korą mieloną: 3 100 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 9350 szt.
  • Infrastruktura istniejąca, bez modyfikacji


zamów projekt/ usługę

 

 

Można zaryzykować stwierdzenie, że park miejski to istota przestrzeni publicznej Mogilna. Stanowi jeden z najważniejszych w mieście obszarów użyteczności publicznej. Rewitalizacja parku odbywa się w ramach szeroko zakrojonego programu rewitalizacji terenów publicznych, na które Mogilno otrzymało wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ramach tej pomocy m. in. została przebudowana fontanna parkowa, zmienione zostały nawierzchnie alei spacerowych, a wkrótce odbudowany zostanie również amfiteatr wraz z muszlą koncertową.

Przestrzeń ważna dla ludzi

Park to ulubione miejsce spacerów i spotkań ludzi w różnym wieku (od osób starszych po matki z małymi dziećmi), a także miejsce odwiedzin turystów. Przez mieszkańców miasta jest niezwykle ceniony i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych cieszy się wysoką frekwencją. Jest obiektem zadbanym, z którym miasto wiąże spore nadzieje. Właśnie dlatego władze miasta zdecydowały się na projekt rewitalizacji. Wybór padł na naszą firmę.

Park położony jest nad jeziorem Mogileńskim, łącząc obszar jeziora z centrum miasta. Malowniczym obiektem jest przylegające do parku od strony południowej założenie po benedyktyńskie - dawny klasztor Benedyktynów, wpisany do rejestru zabytków. Atrakcją samą w sobie jest płynąca przez park rzeka Panna, która łączy się z jeziorem w jego północnej części. Samo położenie parku determinuje jego podstawową funkcję – przestrzeni publicznej, która powinna mieć wiodącą rolę w mieście. Potencjał tego obszaru jest ogromny.

Głównym założeniem rewitalizacji parku było jego wzbogacenie o szatę roślinną. Dotychczasowe nasadzenia charakteryzują się przypadkowością i brakiem myśli przewodniej, co niestety nie sprzyja atrakcyjności miejsca. Większą część przestrzeni stanowią polany trawiaste z luźnymi grupkami drzew. Skład gatunkowy młodych drzew jest dość zróżnicowany, w przeciwieństwie do starszych okazów, wśród których znajdujemy w przeważających ilościach m.in. lipy (Tilia sp.), wierzby (Salix sp.), brzozy (Betula sp.). Jednym ze znaczących elementów przestrzennych parku jest przecinająca go lipowa aleja Niepodległości (znajdująca się pod opieką konserwatorską). Poza tym drzewa rosną w mniejszych i większych grupach, bez wyraźnych odniesień geometrycznych.

Cel: przywrócić atrakcyjność!

Całość założenia ma charakter krajobrazowy, choć współczesny układ komunikacyjny nieco temu przeczy. Stąd też spacerując po parku można odnieść wrażenie, że jest on co najmniej przewidywalny i przez to niestety "nudny". W dużym stopniu kojarzył się z obiektami, które nie mają swojego programu i stanowią wyłącznie "zieloną plamę" na mapie miasta. Projekt rewitalizacji ma za zadanie przywrócić jego atrakcyjność właśnie pod kątem kompozycji roślinnych (w samym parku i wzdłuż linii brzegowej jeziora Mogileńskiego), które stanowią esencję parkowej przestrzeni. Wprowadzenie nowych nasadzeń, mających stworzyć swego rodzaju "pomost" pomiędzy tym co jest dotychczas, a tym jak park ma wyglądać docelowo wspomagane jest również pozostałymi zabiegami rewitalizacyjnymi. Związane one są m. in. ze zrealizowaną już wymianą nawierzchni alejek, pojawieniem się nowych ławek i lamp oraz przebudową parkowej fontanny czy odbudową amfiteatru. Tak więc koncepcja zmiany wizerunku parku prowadzona jest kompleksowo.

Nowo zaprojektowane nasadzenia nie tylko - w stosunkowo krótkim czasie - wpłyną na wzrost atrakcyjności parku, ale poza samym "wyglądem" przydają przestrzeni klika istotnych funkcji praktycznych: dodatkowe ocienienie, poprawa lokalnego mikroklimatu, stworzenie atrakcyjnych obszarów zabaw dla dzieci, ograniczanie przewietrzania, etc. W projekcie pojawiły się zarówno krzewy jak i małe drzewa (wszelkie nowe nasadzenia zostały zaprojektowane w korelacji do zastanych warunków siedliskowych).  Szczególny nacisk przy doborze położony został na efekt estetyczny pojedynczych egzemplarzy drzew i grup krzewów. Wszystko, co znalazło się w projekcie ma wysokie walory estetyczne w postaci zarówno form roślin jak i kolorystyki. Stąd w doborze pojawiły się wyjątkowe drzewa, m. in. klon o czerwonych liściach (Acer platanoides 'Royal Red'), niezmiennie piękny głóg (Crataegus x media 'Paul's Scarlet'), obsypana kwiatami wiśnia (Prunus serrulata 'Kanzan') i cały szereg krzewów o pięknych, kolorowych kwiatach i bardzo ciekawych, oryginalnych formach jak budleja (Buddleja davidii 'Ile de France'), perukowiec (Cotinus coggygria 'Royal Purple'), pęcherz nica (Physocarpus opulifolius 'Luteus') czy tawuła van Houtte'a (Spiraea x vanhouttei). Nie zabrakło również "królowej" parków czyli wielu odmian róż - od kwiatów białych, przez różowe aż do czerwonych. Ponadto pojawił się szereg ciekawych roślin iglastych, kompozycje traw, w tym kostrzewy (Festuca glauca) i miskantów (Miscanthus sacchariflorus, Miscanthus sinensis 'Silberfeder') oraz masa kolorowych bylin.

Naszą ideą było stworzenie kompozycji, która opiera się na dwóch okręgach urozmaiconych barwnymi akcentami traw i bylin. Okręgi wyróżnione są roślinami kontrastującymi pod względem barw. Kompozycje zaprojektowano z dużych grup krzewów  wykorzystując m. in. pęcherznicę kalinolistną (Physocarpus opulifolius) w odmianach 'Diabolo' o purpurowych liściach oraz 'Luteus' o żółtym ulistnieniu, purpurowe berberysy (Berberis thunbergii 'Atropurpurea Nana') w zestawianiu z żółtą tawułą japońską (Spiraea japonica 'Goldflame'). Zaprojektowane zostały również żywopłoty z żółto kwitnącej forsycji pośredniej (Forsytha x intermedia) oraz tawuły van Houtte’a Spiraea vanhouteii o białych kwiatach.

Inspiracją Kopenhaga

Z pewnością wyróżniającym park elementem roślinnym staną się trawy ozdobne. Inspiracją do stworzenia tego typu kompozycji był Charlotte Garden w Kopenhadze – mieście, które jest obecnie uznane, za najlepsze na świecie pod kątem kreowania przyjaznej mieszkańcom przestrzeni publicznej. Zaprojektowane kompozycje tworzą 4 gatunki traw zróżnicowanych pod względem wysokości i barwy. Rozwiązanie to zostało zaproponowane przy placach zabaw. Przy nowo projektowanym placu trawy tworzą awangardowy, nowoczesny labirynt. Ponadto w trawiastej nawierzchni zaprojektowano drewniane strzałki, prowadzące przez ścieżki labiryntu do wyjścia lub wręcz przeciwnie - mające zmylić kierunek. Szatę roślinną, o czym wspomniano powyżej, wzbogacono o kwitnące byliny. Wybrano gatunki nie wymagające pielęgnacji, wytrzymujące miejskie warunki, takie jak: szałwia omszona (Salvia nemorosa), rozchodnik okazały (Sedum spectabile), żurawka drobnokwiatowa (Heuchera micrantha 'Palace Purple'), lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), przetacznik kłosowy (Veronica spicata), bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia), jeżówka purpurowa (Echinacea purpura). Ciekawy efekt mają stworzyć nasadzenia słonecznika jednorocznego (Helianthus annus), który będzie rósł co roku wzdłuż alejki przy jeziorze.

Zieleń wzdłuż linii brzegowej jeziora Mogileńskiego została uzupełniona o pasy nasadzeń z krzewów tawuły van Houtt’a oraz trzmieliny Fortune’a. Wprowadzono nadwodne byliny w postaci dwóch odmian liliowca ogrodowego (Hemerocallis hybrida 'Mary Todd' i 'Red Magic'), kosaćca żółtego (Iris pseudacorrus), kosaćca syberyjskiego (Iris sibirica) oraz manny mielec (Glyceria maxima 'Variegata'). Nad zbiornikiem przez który prowadzi drewniany mostek oraz nad rzeką Panna  ustawiono 6 budek dla kaczek, a na drzewach wzdłuż rzeki proponuje się zawieszenie karmników dla ptaków.

Projekt został przyjęty z satysfakcją i zadowoleniem, co poświadczone zostało referencjami wydanymi przez Burmistrza Mogilna.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects / Pielęgnacja drzew / Usługi arborystyczne

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.