Pielęgnacja drzew.
Park zabytkowy w Wybczu

Zespół pałacowo-parkowy w Wybczu to kolejny piękny, zabytkowy park, w rewaloryzacji którego mamy przywilej brać udział. Prowadziliśmy tutaj zarówno nadzór inspektorski nad rozpoczętym procesem rewaloryzacji jak i wykonaliśmy specjalistyczną pielęgnację najbardziej wartościowych i najstarszych drzew.

Charakterystyka projektu:

  • Zakres rewaloryzacji: pielęgnacja i usuwanie wybranych drzew i krzewów, wymiana nawierzchni głównej alei parkowej (250 mb), instalacja ławek, tablic informacyjnych i koszy na odpady
  • Ilość pomników przyrody w parku: 12
  • Prace wykonane na podstawie Projektu Gospodarki Drzewostanem
  • Specjalistyczna pielęgnacja najstarszych drzew, w tym pomników przyrody: łącznie 13

zamów projekt/ usługę

 

 

 

Park w Wybczu, położony na terenie gminy Łubianka, zajmujący powierzchnię blisko 5 ha. Jest to jednen z wciąż malejącej liczby idealnych kandydatów do przeprowadzania pełnoprofilowego procesu rewaloryzacji. Tym bardziej, że władze Gminy Łubianka widzą w tym obiekcie ogromny potencjał. Nie tylko związany z funkcją, jaką współcześnie pełni (w pałacu funkcjonuje szkoła podstawowa), ale z powstaniem, a w zasadzie przywróceniem jednej z najbardziej reprezentacyjnych przestrzeni użyteczności publicznej w gminie.

Nasza realizacja polegała zarówno na pełnieniu nadzoru inspektorskiego, wymaganego przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu oraz na przeprowadzeniu specjalistycznych prac pielęgnacyjnych na łącznie 13 drzewach, w tym na 8 pomnikach przyrody (na siedmi dębach szypułkowych i jednym buku zwyczajnym odmiany Atropurpurea).

Nadzorowi inspektorskiemu podanny został całościowy zakres prac, w tym m. in.: wycinka ponad 170 drzew i krzewów (w tym również odrostów korzeniowych), usunięcie posuszu z kilkudziesięciu drzew, wykonanie odnowienia przepustu rowu zasilającego niegdyś staw oraz odnowienie nawierzchni głównej alei parkowej. Ponadto: instalacja nowych ławek, tablic informacyjnych oraz koszy na odpady. Dodatkowym zadaniem była zrealizowana przez nas specjalistyczna pielęgnacja wspomnianych powyżej 13 najstarszych i najbardziej wartościowych w parku drzew, w tym pomników przyrody. Zabiegi wykonywane były z wykorzystaniem podnośnika koszowego.

Prace przeprowadzone zostały w parku w Wybczu, w okresie dwóch miesięcy: listopada i grudnia 2019.

Prace wykonane zostały zgodnie z ustalonym z Inwestorem i Głównym Wykonawcą zakresem i terminem. W trakcie prowadzenia robót odbyła się dwukrotna wizytacja przedstawiciela Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu potwierdzająca zgodność prac ze wspomnianym wyżej uzgodnionym PGD i obowiązującymi decyzjami administracyjnymi.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects / Pielęgnacja drzew / Usługi arborystyczne

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.