Pielęgnacja 22 drzew - pomników przyrody.
Kalwaria Pakoska
W październiku 2018 roku wykonaliśmy specjalistyczne prace pielęgnacyjne na 22 dębach szypułkowych, potężnych pomnikach przyrody rosnących na terenie Parku Kulturowego Kalwaria Pakoska, obszaru wpisanego do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego.
Charakterystyka projektu:
- Ilość pomników przyrody w Kalwarii Pakoskiej: 22 drzewa
- Ilość pomników poddanych pielęgnacji: 22 drzewa
- Prace poprzedzone oceną stanu drzew
- Elastyczne wiązania Cobra 8t: 1 drzewo
Zespół Kalwarii (drugi najstarszy w Polsce zespół kalwaryjski, po Kalwarii Zebrzydowskiej) wpisany został dnia 26 czerwca 1992 roku do Rejestru Zabytków pod nr A/865/1-26 wraz z założeniem parkowo-krajobrazowym z drogami modlitewnymi i cmentarzem na Wzgórzu Ludkowskim.
Sam obiekt datowany jest na 1628 rok, kiedy to ówczesny proboszcz wyznaczył ścieżki na wzór szlaków jerozolimskich oraz oznaczył poszczególne stacji Męki Pańskiej. Całe założenie budowane było mniej więcej do 1660 roku. Obecnie Kalwaria Pakoska jest obszarem administrowanym przez Parafię p.w. Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej w Pakości.
Prace pielęgnacyjne na pomnikowych dębach wykonane zostały na zlecenie Urzędu Miejskiego w Pakości.
Piękne, rozłożyste, ale w stanie biologicznym zdecydowanie wymagającym interwencji drzewa rosną przy alei spacerowej biegnącej wzdłuż cmentarza, od Kaplicy św. Weroniki w kierunku południowym, do Kaplicy Kaifasz i Więzienie. Prace pielęgnacyjne wykonaliśmy bez zamykania tego traktu, a jedynie ograniczając w wybranych chwilach ruch pieszych i rowerzystów (głównie z uwagi na bezpieczeństwo osób).
Wśród wykonanych zabiegów przede wszystkim usunęliśmy posusz z koron drzew (stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla pieszych i rowerzystów) i wykonaliśmy cięcia prześwietlające oraz odciążające. Te ostatnie wykonaliśmy na znacznie przeciążonych konarach, w niektórych wypadkach grożących realnym rozłamaniem drzew.
Na jednym z dębów, rosnącym przy skrzyżowaniu opisanej powyżej alei z aleją prowadzącą do Kaplicy Dworzec Piłata założyliśmy również wiązania elastyczne z wykorzystaniem systemu Cobra 8t. Wiązanie założone zostało również jako zabezpieczenie pomnika przyrody przed jego rozłamaniem, ponieważ stwierdzony został znaczny ubytek wgłębny na wysokości rozwidlenia kłody (powyżej części odziomkowej).
Wszystkie prace wykonane zostały w sposób bardzo wnikliwy, dokładny, wielokrotnie analizowaliśmy także stan każdego drzewa w trakcie prowadzenia prac i w związku z tym pracowaliśmy w koronach drzew z wielu różnych ustawień naszego sprzętu.
Prace zostały odebrane przed upływem terminu ich wykonania i bez uwag ze strony przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Pakości.
ARLAN Architekci Krajobrazu / ARLAN Landscape Architects / Pielęgnacja drzew / Usługi arborystyczne