Pielęgnacja 50 drzew - pomników przyrody.
Aleja Dębowa w Płowężu

Dwukrotnie w latach 217-2018 wykonaliśmy specjalistyczne prace pielęgnacyjne na łącznie 50 dębach szypułkowych - pomnikach przyrody, rosnących w Alei Dębowej w Płowężu, gm. Jabłonowo Pomorskie.

Charakterystyka projektu:

  • Ilość pomników przyrody w Alei Dębowej: 75 drzew
  • Ilość pomników poddanych pielęgnacji: 50 drzew
  • Prace poprzedzone Oceną stanu dębów metodą WID: ARLAN
  • Architekci Krajobrazu        
    Elastyczne wiązania Cobra 8t: 2 drzewa


zamów projekt/ usługę

 

 

Całość prac pielęgnacyjnych przeprowadzona została na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy w Jabłonowie Pomorskim w oparciu o wykonaną przez naszą firmę w 2016 roku dokumentację „Ocena stanu dębów – pomników przyrody, rosnących wzdłuż drogi gminnej w Płowężu”  obejmującą szczegółową cenę wszystkich 75 drzew współtworzących Aleję Dębową. Ocena wykonana została, zgodnie z życzeniem naszego Klienta, według metody WID, opracowanej przez dr inż. Elżbietę Rosłon-Szeryńską, SGGW w Warszawie.

Prace pielęgnacyjne polegały głównie na usunięcie posuszu z koron drzew, wykonaniu cięć odciążających oraz prześwietlających tam, gdzie było to konieczne lub wskazane. Niektóre z prac miały na celu również poprawienie statyki drzew.

Dla szerokich, rozłożystych, wysokich drzew rosnących wzdłuż czynnej ulicy szczególnie istotne są zabiegi prześwietlające - przez wzgląd na bezpieczeństwo pieszych i kierowców. Przegęszczone korony pomnikowych dębów stanowią dużą barierę dla wiatru, co jest szczególnie groźne w odniesieniu do drzew rosnących wzdłuż drogi otoczonej otwartymi polami, gdzie rozpędzony wiatr uderza w korony drzew z dużą silą.

Ponadto na dwóch wybranych drzewach założone zostały wiązania elastyczne Cobra 8t (co zostało poprzedzone oceną ich stanu i sugestią założenia wiązań), stanowiące dodatkowe zabezpieczenie przed rozłamaniem.

Nasza firma zabezpieczyła również nadzór inspektorski nad prawidłowością prac oraz kierowanie ruchem drogowym, w sytuacjach wymagających chwilowego zamknięcia pasa drogowego.

Całość pozyskanego drewna, na podstawie porozumienia z naszym Klientem, została przekazana okolicznym mieszkańcom.

Pełen zakres prac odebrany został przez przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie bez uwag.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects / Pielęgnacja drzew / Usługi arborystyczne

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.