Park zabytkowy w Zbójnie. Pielęgnacja drzew.

Zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Zbójnie to kolejny piękny obiekt architektury krajobrazu, który ma ogromną szansę na uratowanie od zniszczenia i zapomnienia.

Charakterystyka projektu:

  • Ilość drzew poddanych pielęgnacji: 201
  • Ilość drzew i pozostałości usuniętych z parku: 71
  • Ilość pomników przyrody w parku: 4
  • Prace poprzedzone Projektem Gospodarki Drzewostanem
  • Elastyczne wiązania Cobra (4t i 8t): 4
  • Systematyczna obserwacja drzew: 2
     

zamów projekt/ usługę

 

 

Położony w miejscowości Zbójno, zajmujący powierzchnię blisko 3.8 ha nadal znajduje się w stanie umożliwiającym jego rewaloryzację. Tym bardziej, że władzom Gminy Zbójno bardzo na tej rewaloryzacji zależy.

Mieliśmy ten przywilej, że już dwukrotnie wzięliśmy udział w pracach, które są wstępem do rewaloryzacji zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Zbójnie. Rewaloryzacji czyli przywrócenia jego historycznego wyglądu i funkcjonalności w takim zakresie, jaki jest współcześnie możliwy i pożądany, przy pełnej akceptacji Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu.

Nasza firma w 2017 roku wykonała na zlecenie Gminy Zbójno kompletną dokumentację pn. „Projekt gospodarki drzewostanem parku zabytkowego w Zbójnie…”. W ramach tego opracowania wykonała została geodezyjna oraz dendrologiczna inwentaryzacja istniejącego drzewostanu wraz ze szczegółową analizą kondycji biologicznej wszystkich drzew i krzewów, i wskazaniami do przeprowadzenia specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Równie istotnym efektem było także wyznaczenie drzew do usunięcia, jako stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia (wyłącznie tych drzew, które nie miały szansy na uratowanie).

Efektem projektu gospodarki drzewostanem (w skrócie” PGD) było zakwalifikowanie do wykonania prac pielęgnacyjnych - o różnym stopniu złożoności –  łącznie ponad 200 drzew i krzewów (na 458 zinwentaryzowanych egzemplarzy).

Po uzgodnieniu dokumentacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków mogła zostać wykonana faza realizacyjna.

Specjalistyczne prace pielęgnacyjne oraz uzgodniony z przedstawicielami Gminy Zbójno i wojewódzkim konserwatorem zabytków zakres wycinki przeprowadzone zostały w miesiącach: październik - listopad 2018.

Prace wykonane zostały zgodnie z założonym harmonogramem, całość drewna została uprzątnięta, zaś materiał nie nadający się do wykorzystania został zrębkowany i również usunięty z terenu parku. Podczas wykonywania tych prac korzystaliśmy z metody tradycyjnej (praca na podnośniku koszowym) oraz metody alpinistycznej, szczególnie na drzewach bardzo wysokich i w obszarach parku, gdzie niemożliwy był dojazd sprzętu.

W trakcie prowadzenia robót odbyła się wizytacja przedstawiciela Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu potwierdzająca zgodność prac ze wspomnianym wyżej PGD.

Za wykonanie zarówno „Projektu gospodarki drzewostanem…” jak i pełnego zakresu pielęgnacji zabytkowego drzewostanu w zespole pałacowo-parkowym w Zbójnie nasza firma otrzymała referencje - opublikowane na podstronie "Nagrody".

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects / Specjalistyczna pielęgnacja drzew / Usługi arborystyczne

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.