Pielęgnacja pomnika przyrody w miejscowości Smolnik, gm. Lubicz

 

Charakterystyka projektu:

  • Pomnik przyrody: 1
  • Zakres pielęgnacji: usunięcie posuszu, minimalne cięcia korekcyjne odciążające koronę i porawiające statykę drzewa
  • Zakres pielęgnacji: cięcia sanitarne i korekcyjne
  • Prace wykonane przy użyciu podnośnika o wysokości max: 30 m
  • Czas trwania prac: 1 dzień


zamów projekt/ usługę

 

Pielęgnacja drzew - pomnik przyrody

 

Dąb szypułkowy, pomnik przyrody, rosnący w miejscowości Smolnik (w granicach gminy Lubicz) to piękny i jednocześnie potężny świadek historii. Ponieważ jednak przez ostatnie lata nie był poddawany specjalistycznym zabiegom pielęgnacyjnym, Urząd Gminy Lubicz zwrócił się do nas o wykonanie niezbędnych prac. Powodem był nie tylko sam dąb szypułkowy, z widocznym już posuszem, ale również jego lokalizacja: w pobliżu domu mieszkalnego i drogi gminnej. Kilka tygdoni przed naszymi pracami dąb odrzucił duży konar, nie powodując na szczęście krzywdy mieszkańcom, ani też poważniejszych uszkodzeń budynku i strat materialnych. Był to jednak sygnał, by możliwie szybko wykonać niezbędne cięcia korekcyjne i sanitarne.

Pielęgnacja drzew, a szczególnie chronionych prawem pomników przyrody - w zasadzie bez większego znaczenia jaki to rodzaj, gatunek (także ewentualnie odmiana) - powinna zawsze odbywać się w stopniu koniecznym i jednocześnie minimalnym. Im większa bowiem ingenerencja w organizm drzewa, tym większe jego osłabianie przez zakłócenie bilansu energetycznego (równowagi pomiędzy rozwojem korony i bryły korzeniowej). Ponadto każde cięcie jest otwarciem "wrót" dla potencjalnych patogenów grzybowych, które wnikają do wewnątrz czyniąc z czasem ogromne szkody. Procesy z udziałem grzybów pasożytniczych bywają przeważnie powolne, ale w wyniku ich destrukcyjnego działania drzewa stają się słabsze, mniej odporne i przez to zdecydowanie bardziej podatne na atak szkodników. W pełni zdrowe i młodsze drzewa potrafią się efektywniej bronić przed takimi atakami, mając znacznie większą energię życiową, niż drzewa co nieco już wiekowe. Podobnie jak ma to miejsce u ludzi, tak i u drzew występuje proces starzenia i opadania z sił wraz z upływającymi latami.

Dąb w miejscowości Smolnik nie należy - wbrew powyższemu opisowi - do drzew bardzo wiekowych, lecz mimo tego widać na nim pewne oznaki życiowego zmęczenia. Stąd m. in. wydzielanie posuszu (suchych gałęzi, nawet całych konarów), co de facto jest zjawiskiem naturalnym. Należy również pamiętać, że ostatnie lata są szczególnie gorące, zimy bezśnieżne, a przez to suche. W gorące letnie dni drzewo wyparowuje ogromne ilości wody, którą musi pozyskać przez korzenie z gleby. Ponadto zużywa ogromne zasoby energii na wypuszczenie liści, później kwitnienie i zawiązywanie owoców oraz autoobronę przeciw próbom atakowania przez grzyby czy szkodniki. Z tego też względu, zwłaszcza w trudnych warunkach siedliskowych nieustannie samooczyszcza swój organizm ze zbędnych gałęzi, a czasem nawet konarów.

Wszelkie wykonywane przy dorosłym drzewie prace, zarówno w jego koronie, jak i w całym najbliższym otoczeniu, powinny więc być minimalizowane. Właśnie dlatego ograniczyliśmy się wyłącznie do usuwania posuszu oraz pojedynczych gałęzi w celu minimalnego odciążenia i prześwietlenia korony, z jednoczesną poprawą statyki drzewa.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects / Pielęgnacja drzew / Usługi arborystyczne

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.