Ogród SPA.
Na szczycie skarpy

Pierwszy Ogród SPA według naszej autorskiej idei powstanie w Zbicznie, na pięknie położonej działce, wysoko nad jeziorem Wysokie Brodno. Roztacza się stamtąd przepiękny widok na ogromny obszar Pojezierza Brodnickiego.

Charakterystyka projektu:

  • Powierzchnia całkowita: 1000 m2
  • Powierzchnia trawnika: 250 m2
  • Powierzchnie utwardzona: 85 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 700 szt.
  • Infrastruktura: system oświetlenia, system nawadniania
     

zamów projekt/ usługę

 

 

To fantastyczna wizja pierwszego Ogrodu SPA. Trudno byłoby wymarzyć sobie lepszą lokalizację dla Ogrodu SPA, który został opracowany od podstaw, przez naszą pracownię. Wszystko to na podstawie idei architekta krajobrazu, Jarosława Małeckiego, która narodziła się kilka lat temu.

Na skarpie o przewyższeniu ponad 20 metrów, nad jeziorem Wysokie Brodno w Zbicznie, zlokalizowana jest niewielka prywatna nieruchomość. Jej powierzchnia nie przekracza 550 m2. Tam też, przy istniejącym domu mieszkalnym, Inwestor wymarzył sobie strefę relaksu dla siebie i najbliższych. Idea Ogrodu SPA, którą poznał odwiedzając naszą stronę od razu zachwyciła i przekonała go do zrealizowania tego pomysłu, całkowicie w oparciu o nasz projekt.

Przestrzeń.

Atutem miejsca jest jego położenie i związane z tym otwarcie widokowe na dużą część obszaru Pojezierza Brodnickiego. Oczywistą rzeczą było, że nie tylko należy ten widok pozostawić ale podkreślić go formą zagospodarowania terenu - w zasadzie podporządkować całość zagospodarowania temu właśnie widokowi. W związku z tym koncepcję oparliśmy na podziale Ogrodu SPA na część otwartą (od strony jeziora) i część zamkniętą (budynek).

W projektowanym budynku, w jego części wschodniej przewidzieliśmy pomieszczenia organizacyjne (podwójny garaż i pomieszczenie techniczne, głównie do obsługi technologicznej systemów budynku projektowanego), natomiast w części zachodniej wyłącznie pomieszczenia rekreacyjne, a wśród nich: salon basenowy z basenem Waterair model Olivia (blisko 12-metrowej długości), sauna z łazienką i przestrzeń do medytacji. Rozróżnienie wprowadziliśmy nie tylko w funkcji i przeznaczeniu pomieszczeń, ale również w zakresie wewnętrznych poziomów posadzki (pomieszczenie do medytacji, z sauną i łazienką zostało wyniesione o +0.45m w stosunku do poziomu 0.00 m posadzki budynku). Dla zachowania niezwykłego widoku całą elewację zachodnią zaprojektowano jako przeszkloną i otwieraną latem.

Ze względu na swoją bliskość w stosunku do istniejącego domu, Ogród SPA będzie częściowo optycznie odizolowany, za pomocą ram betonowych wypełnionych szkłem przyciemnianym lub drewnianymi żaluzjami. Celem tego „odcięcia” jest uzyskanie atmosfery intymności i spokoju, sprzyjającej zarówno regeneracji psychicznej jak i fizycznej. Ideą Ogrodu SPA jest wyciszenie i wieloaspektowa regeneracja  organizmu, dlatego Ogród SPA posiada część bardziej ukrytą i część bardziej dostępną. Ta pierwsza musi zapewnić minimum intymności osobom chcącym z niej korzystać.

W otwartej części zlokalizowana została strefa służąca zarówno do rodzinnych spotkań jak i indywidualnych seansów aromaterapii (strefa „palenisko”), nad którą zaprojektowany został taras widokowy, dalej strefa helioterapii przeznaczona także do kąpieli słonecznych oraz salonik ogrodowy, w postaci małego tarasu na niewielkim podwyższeniu. Przeznaczenie tego ostatniego jest nadal rekreacyjne ale bardziej twórczo: lekkie spotkania biznesowe lub spotkania w małym gronie przyjaciół. W sąsiedztwie saloniku jest przewidziana ściana wodna i cięte formy roślin. Rośliny będą w formie sześcianów (krzewy zimozielone) i tzw. skrzyń oraz tzw. płaskich dachów (drzewa liściaste). Całej aranżacji dopełniać będzie specjalnie zaprojektowane oświetlenie.

Zadaszeniem otwartej strefy Ogrodu SPA będzie tonowana pergola, której belki górne rozstawione będą w różnych odległościach względem siebie, zależnie od przeznaczenia przestrzeni poniżej.

Wiszący taras.

Zdecydowanie najciekawszym elementem strefy otwartej jest taras wiszący nad skarpą. Zaczyna się od południowo-zachodniego narożnika działki i kończy niemal przy istniejącym domu. Na wysokości strefy "paleniska" taras stanowi fragment łuku, wysuniętego poza krawędź skarpy o blisko 2.30 m. Wizyta na tarasie, "zawieszonym" w powietrzu ponad 20 metrów nad taflą jeziora, zapewni niezwykłe wrażenia. Skojarzenie z lekkością i otwartą przestrzenią, ograniczoną wyłącznie ziemią i nieboskłonem ma zasadnicze znacznie w Ogrodzie SPA. Sprawia, że znajdujemy się bliżej naszego źródła. Bliżej natury.

To, czego nie widać.

Cały Ogród SPA wyposażony będzie w system nagłaśniający, zaprojektowany specjalnie dla terenów otwartych. Zadaniem tego systemu jest dystrybucja dźwięku o takim samym lub identycznym natężeniu niezależnie od miejsca przebywania osób w Ogrodzie SPA (wewnątrz budynku system będzie posiadał niezależny obwód). Nawet w trakcie przemieszczania się nie będzie wyraźnych różnic w odbieraniu m. in. głośności dźwięków.

Specjalnie zaprojektowane zostało także oświetlenie Ogrodu SPA. Całkowicie oparte o światło LED, w tym również LED RGB będzie nie tylko dekoracyjnym atutem, ale przede wszystkim jednym z najważniejszych elementów tworzących nastrój i charakter przestrzeni.

Prace nad koncepcją Ogrodu SPA trwały ponad pół roku. Teraz rozpoczęte zostały prace projektowe niezbędne do realizacji inwestycji i otrzymania pozwolenia na budowę.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.