Pomniki przyrody w gminie Gniewkowo

To zlecenie, które otrzymaliśmy od Burmistrza Gniewkowa odebraliśmy jako pozytywny sygnał świadczący o dużym zainteresowaniu władz miasta i gminy stanem pomników przyrody - drzew o ogromnym znaczeniu w polskim krajobrazie.

Opieka nad drzewami poddanymi pod ochronę leży w gestii gmin i to one muszą teraz dbać nie tylko o estetykę skarbów natury, ale również bezpieczeństwo osób i mienia.

Charakterystyka projektu:

  • Odnalezienie i zinwentaryzowanie 31 drzew – pomników przyrody
  • Pomiary dendrometryczne wszystkich drzew
  • Opisanie kondycji biologicznej wszystkich drzew
  • Wskazania dotyczące specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych dla wszystkich drzew


zamów projekt/ usługę

 

Inwentaryzacja i szczegółowy opis stanu pomników przyrody do zadanie wymagające wiedzy i dużego doświadczenia. Tym chętniej podejmujemy się takich zadań, traktując je jako przyczynek szerokiego, zawodowego rozwoju. Choć praca głównie w terenie to dla nas odmiana, to jednak doskonale wpisana w ten zawód.

Na terenie gminy zlokalizowaliśmy łącznie 31 pomnikowych drzew z 33 uznanych jako pomniki przyrody. Dwóch nie udało się odnaleźć z nieznanych powodów – najprawdopodobniej już dzisiaj nie istnieją.

Wykonana dokumentacja, polegająca na zinwentaryzowaniu, sfotografowaniu i opisaniu wszystkich odnalezionych na terenie miasta i gminy Gniewkowo pomników przyrody pozwoliła poznać i przybliżyć ich obecną kondycję biologiczną, charakterystykę i zachowaną żywotność oraz warunki, w jakich drzewa rosną.

Faktem jest, że zdecydowana większość spośród opisanych pomników przyrody jest w stanie dobrym, a nawet bardzo dobrym – łącznie zakwalifikowaliśmy do tej grupy 24 drzewa z 31 zinwentaryzowanych. Oznacza to wysoką żywotność, rozwiniętą koronę z pełnią ulistnienia, brak poważnych uszkodzeń mechanicznych czy biologicznych. Oczywiście stan bardzo dobry nie w każdym z opisywanych drzew oznacza stan idealny. Większość drzew posiada ślady zarówno po wyłamanych konarach czy gałęziach, jak i po wykonanych cięciach. W większości przypadków z pewnością uszkodzenia te spowodował wiatr i wciąż widoczne są w koronach kikuty, pozostałości po konarach.

W stanie średnim, który objawia się m. in. znacznie zwiększonym posuszem w koronie (ponad normalnie wydzielany przez drzewo) i związaną z tym dużą utratą liści, uszkodzeniami mechanicznymi lub biologicznymi, niewłaściwie rozwiniętą (asymetryczną) koroną z widocznymi deformacjami konarów oraz atakiem szkodników (w przypadku kasztanowca zwyczajnego w parku w Kawęczynie) zakwalifikowaliśmy 5 drzew.

W stanie złym zakwalifikowaliśmy 2 drzewa: wierzbę białą rosnącą przy ul. Spółdzielczej w Gniewkowie oraz częściowo kasztanowiec zwyczajny w parku, w Kawęczynie.

Podsumowując efekt całościowy pracy koniecznie należy wspomnieć o dwóch drzewach, których nie udało się odnaleźć w terenie, mimo intensywnych poszukiwań: jednej z wierzb białych rosnących przy ul. Spółdzielczej w Gniewkowie (zinwentaryzowane zostały trzy) oraz jednego jesiona wyniosłego, który powinien znajdować się w parku w Murzynnie.

W przypadku wierzby białej nie odnaleziono nawet pniaka po niej, co może sugerować, że drzewo zostało prawie całkowicie zniszczone (rozłamane) ale ze względu na swoją wysoką żywotność odrodziło się z tego pniaka w postaci wieku przewodników wyrastających z jednej bryły korzeniowej ale rozdzielonych od samej niemal ziemi – taka wierzba znajduje się przy ul. Spółdzielczej, mniej więcej na wysokości ogrodów działkowych, przed dawnym majątkiem ziemskim znajdującym się po prawej stronie ulicy. Trudno jednak mieć tutaj pewność, że jest to ta właśnie wierzba. Ze względu na zbyt małe rozmiary poszczególnych przewodników nie została uwzględniona w dokumentacji.

Jesion wyniosły w parku w Murzynnie mimo kilku godzinnych przeszukiwań parku również nie został odnaleziony. Z tego względu również nie został ujęty w dokumentacji.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects / Pielęgnacja drzew / Usługi arborystyczne

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.