Projekt i realizacja dla APART sp. z o.o.

Lider branży jubilerskiej w Polsce - firma Apart, powierzyła nam niezwykle prestiżowe zadanie do wykonania: projekt i realizację otoczenia nowej, głównej siedziby w Suchym Lesie, koło Poznania.

Charakterystyka projektu:

  • Powierzchnia całkowita: 6000 m2
  • Powierzchnia skarp: 1000 m2
  • Powierzchnia trawnika: 2500 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 18658 szt.
  • Infrastruktura: system nawadniania


zamów projekt/ usługę

 

Nowoczesny budynek o powierzchni ok. 5 000 m2, z elewacją z aluminium i szkła. Prosta bryła. Minimalizm i wysublimowana elegancja. Nie może być inaczej, ponieważ Apart to firma, która design i estetykę stawia na pierwszym miejscu, razem z jakością. Dlatego jej założyciele osiągnęli ogromny sukces.

Naszym zadaniem było znalezienie pomysłu na zagospodarowanie otoczenia, który z jednej strony miał harmonijnie nawiązywać do nowoczesnej architektury, a z drugiej stanowić dla niego przeciwwagę i kontrast. Dlatego pojawiły się w projekcie rozległe nasadzenia z zaledwie kilku gatunków roślin od frontu oraz bardziej bogate kompozycje w części zasadniczej terenu, bliżej nowego magazynu.

Realizacja projektu przyjętego i zaakceptowanego przez założycieli firmy, braci Piotra i Adama Rączyńskich, rozpoczęła się od prac ziemnych. W końcowej fazie budowy biurowca, jeszcze na etapie montażu elewacji rozpoczęliśmy od kompleksowego nadzoru nad ukształtowaniem terenu. Ponieważ budynek będący nową siedzibą główną firmy wybudowany został na wzniesieniu, konieczne było zniwelowanie terenu wokół. Ukształtowanie skarpy łagodnej (wzdłuż elewacji i niemal równolegle biegnącej ulicy) i zdecydowanie bardziej nachylonej (przed wejściem głównym) po zakończeniu niwelacji wymagało przykrycia ziemią urodzajną. Zastosowaliśmy zabezpieczenie przeciwerozyjne w postaci kilku pasów z rollborderów drewnianych rozmieszczonych na różnych poziomach obu skarp. Bardziej stroma skarpa przykryta została również agrowłókniną. Rośliny sadzone były w przygotowane wcześniej otwory (agrowłóknina wprowadzona została czasowo, głównie ze względów przeciwerozyjnych).

Kompozycja frontowa, z szerokiego i długiego łanu pierisów, przeważającego nad innymi gatunkami, stanowi oryginalny efekt nie tylko w sezonie, ale także zimą. Ta bardzo ciekawa odmiana pierisa czyli 'Forest Flame' (leśny płomień) zaskakuje swoim wyglądem, zwłaszcza na początku sezonu. Zaczyna sezon wegetacyjny z liśćmi przebarwionymi na czerwono, a kończy przebarwiona na zielono. W każdym miesiącu wygląda więc inaczej. Wprowadza dynamikę do statycznego wyglądu zieleni. Ponadto jest to odmiana zimozielona, co zapewnia atrakcyjny wygląd w okresie zimowym.

Największy fragment terenu, położony pomiędzy nowoczesną bryłą biurowca i magazynem to miejsce, w którym organizowane są imprezy eventowe na wolnym powietrzu. Stąd największą powierzchnię zajmuje trawnik, a zieleń jest zlokalizowana wyłącznie w pasach wzdłuż muru ogradzającego teren. W tych pasach są rośliny zimozielone, kwitnące, okrywowe. Wprowadzone zostały również mniejsze odmiany drzew ozdobnych, jak jabłoń kwiecista czy klon jesionolistny odmiany Flaming. Zestawienie gatunków zostało dobrane również pod kątem atrakcyjności w okresie jesienno-zimowym - wśród roślin zimozielonych, poza iglastymi są m. in. bukszpan wieczniezielony (w postaci obwódek podkreślających oddzielenie terenu użytkowego od zieleni), ostrokrzew, pieris, runianka japońska, różaneczniki, mahonia pospolita, bluszcz pospolity, berberysy i inne.

Obszar przeznaczony na zagospodarowanie zielenią wyposażony został w system automatycznego nawadniania. Przy takich założeniach jest to już standard, który wspomaga w sposób znaczący utrzymanie atrakcyjnego wyglądu roślin, zwłaszcza w okresach suszy. Na skarpach i w grupach roślin zamontowane zostały linie kroplujące, na trawniku zraszacze ciśnieniowe.

Efekt wizualny zagospodarowania zielenią będzie rósł wraz z upływem czasu, ponieważ rośliny będą się rozrastać (drzewa i krzewy), zagęszczać tworząc płaskie przestrzenie (zadanie roślin okrywowych), a wraz ze wzrostem zwiększać obfitość kwitnienia. Ciekawostką jest, że do realizacji wykorzystano kilka tysięcy roślin. To ogromna ilość, nawet jak na taki teren, ale zdecydowana większość roślin to gartunki tzw. okrywowe, które sadzi się po kilkanaście, czasem nawet powyżej dwudziestu sztuk na jeden metr kwadratowy.

Cały proces od projektu do realizacji traktujemy jako jedno z tych zadań, które budują prestiż Arlan. Z satysfakcją prezentujemy efekt tej pracy, opartej na ogromnym zaufaniu Klientów do naszego zespołu.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.