Ten niezwykły projekt jest w fazie realizacji, a jego wyjątkowość podkreśla położenie nieruchomości w sercu Borów Tucholskich, ok 15 km na północny-wschód od Tucholi, nad jeziorem, którego tafla wody przenika się z niemal dziewiczą przyrodą.
Charakterystyka projektu:
- Powierzchnia całkowita: 5000 m2
- Powierzchnia trawnika: 4750 m2
- Powierzchnia zadaszenia membranowego: 70 m2
- Powierzchnia strefy SPA: 75 m2
- Projektowana łączna ilość roślin: 45 szt.
- Infrastruktura: system oświetlenia, system nawadniania
Projektowanie krajobrazu to wspaniała przygoda. Zwłaszcza jeśli celem jest odważne poszukiwanie odrębności, oryginalnego charakteru i jednocześnie spójności wizji z realnym otoczeniem, ukształtowanym przez naturę. Tym bardziej, jeśli ta droga prowadzi do nowych odkryć...
Źródło inspiracji
Klienci powierzyli nam wykonanie projektu, na podstawie wyjątkowej oferty. Jedną z inspiracji okazał się bowiem nasz autorski pomysł: Ogród SPA. Choć przestrzeń w Borach Tucholskich nie będzie pełnoprawnym Ogrodem SPA, stanie się czymś do niego nawiązującym. Myślą przewodnią było powołanie do istnienia czegoś z jednej strony wyróżniającego się i oryginalnego, z drugiej harmonizującego z otoczeniem i duchem miejsca. Nie miał powstać tutaj kolejny "zwyczajny" ogród.
Dom i cała nieruchomość o pow. 5000 m2, stanowią wielopokoleniową przestrzeń rodzinną, dlatego w naszym projekcie podzieliliśmy przestrzeń i nadaliśmy jej fragmentom stosowne funkcje. Jednocześnie wszystkie one przenikają się wzajemnie, co podkreśla unikalną spójność całości.
Architektura i krajobraz
Przed domem, od strony północnej rozciąga się otwarta polana, pełniąca rolę integracyjną. Organizowane są tutaj rodzinne spotkania. Ożywione dyskusje toczą się podczas relaksowania się na leżakach, z emblematycznym krajobrazem Borów Tucholskich w tle. Uszanowaliśmy ten zwyczaj i mocno ograniczyliśmy ingerencję, by nie stracić oryginalnego charakteru. Wprowadziliśmy element z jednej strony odważny, awangardowy, architektoniczny, z drugiej zaś skromny i nie ograniczający miejsca – biały dach membranowy. Pełni on funkcje estetyczne i praktyczne (chroniąc przed deszczem i słońcem). Dach jako cienka i elastyczna płaszczyzna nie stwarza oporu dla okresowo silnych wiatrów. Pomysł ten został przyjęty z entuzjazmem. Dach uznany został za symboliczne ale znaczące podkreślenie wyjątkowości i oryginalności przestrzeni. Z pewnością wśród dość tradycyjnej architektury miejscowej dach membranowy stanie się wyjątkową formą, wzbudzając emocje.
Spójność i podział
W zachodniej części nieruchomości, blisko domu, zlokalizowaliśmy pożądaną przez Klientów „Strefę SPA”. Ta funkcja jest częściowym przeniesieniem idei „Ogrodu SPA” do otwartej przestrzeni, a adaptacja tego pomysłu była nie tylko wyzwaniem ale i doskonałym – jak się okazało – uzupełnieniem programu funkcjonalno-użytkowego. „Strefę SPA” wyznacza drewniany taras wybudowany na łagodnie nachylonym fragmencie terenu. W tarasie zamontowana jest wanna SPA firmy HotSpring, 6 osobowy model Sovereign. Do tarasu przylega drewniana sauna fińska, z niewielkim przedsionkiem i panoramicznym oknem „otwierającym” widok z wnętrza sauny na jezioro. „Strefa SPA” jest aktualnie w trakcie budowy.
Ozdobą i jednocześnie ograniczeniem dla silnych wiatrów staną się panele ustawione wzdłuż zachodniej granicy Strefy SPA, z wewnętrznym poprzecznym deskowaniem. Ograniczenie nadmiernego przewietrzania było koniecznością. Nie chcąc jednak projektować litej ściany zdecydowaliśmy o zastosowaniu elementów ażurowych i przez to optycznie lekkich.
Kolejny fragment przestrzeni przeznaczony został na plac zabaw dla dzieci, z boiskiem do mini koszykówki, ograniczony od strony zachodniej 5-metrowej wysokości piłkochwytem.
Ostatnią zagospodarowaną częścią działki jest strefa wokół domu. Ze względu na jego architekturę i materiał z jakiego został wykonany (drewno) uznaliśmy, że powstanie tu namiastka ogrodu wiejskiego, w którym znajdą się kwiaty inspirowane wierszem Juliana Tuwima „Kwiaty polskie”, w tym: malwy, dzikie róże, mięta, szafirki i piwonie.
W stosunku do powierzchni terenu nasza ingerencja okazała się minimalna, ale uzyskany efekt zdecydowanie wyróżni przestrzeń z otoczenia, nadając jej wyjątkowej jakości i charakteru.
Dlatego nazwaliśmy ją „przestrzenią emocji”.
ARLAN Architekci Krajobrazu / ARLAN Landscape Architects