Sadzenie dużych drzew i krzewów. Park w Kikole.

Piękny, 12-hektarowy park położony w miejscowości Kikół przeszedł proces kompleksowej rewaloryzacji zapoczątkowanej przez profesora Longina Majdeckiego i kontynuowany przez kolejne lata przez Johna Brookes'a, brytyjskiego architekta krajobrazu.

Charakterystyka zadania:

  • Powierzchnia całkowita: 120 000 m2
  • Ilość dużych drzew: 80 szt.
  • Ilość dużych krzewów: ok. 500 szt.
  • Obwody pni drzew: max. 60 cm
  • Stabilizacja naziemna drzew: odciągi
  • Przygotowanie stanowisk i sadzenie: 20 dni

zamów projekt/ usługę

 

 

Park w Kikole, niedaleko Torunia, przedstawiliśmy w dwóch naszych artykułach umieszczonych w sekcji "Parki i Ogrody zabytkowe" w dziale "PROJEKTY / DESIGN". To piękny, 12-hektarowy park po kompletnej rewaloryzacji, w pełni współcześnie funkcjonujący. Uratowany od zniszczenia przez obecnych właścicieli, wymagał ogromnego zaangażowania i ogromnych nakładów. Część tych nakładów przeznaczona została na zakup dużych drzew i krzewów. Przy tak dużej operacji konieczny był odpowiedni plan.

Logistyka nasadzeń.

Zamówienia i dostawy roślin realizowane były etapami. Nie sposób byłoby bowiem posadzić w krótkim czasie 80 dużych drzew i ponad 500 krzewów. Dlatego zadanie to rozłożone zostało zgodnie z możliwościami ekipy zajmującej się sadzeniem roślin. Cały proces zamówień, dostaw i przygotowania terenu musiał być logistycznie dopracowany. Wszystkie prace poprzedzające sadzenie, w tym szczególnie przygotowanie tzw. dołów przeznaczonych na umieszczenie w nich brył konrzeniowych prowadzone były pod naszym nadzorem. W tak rozległym obiekcie znalazły się miejsca szczególnie trudne, jeśli chodzi o przygotowanie podłoża. Niemniej jednak nie miało to wpływu na realizację założonych planów związanych z wprowadzaniem nowych roślin.

Duży park. Duże drzewa i krzewy.

Nie sposób wyobrazić sobie by do tak pięknego i rozległego parku sprowadzone były typowej wielkości sadzonki, doskonale sprawdzające się w niewielkich ogrodach. Po ich posadzeniu zniknęły by w przestrzeni nie dając w zasadzie żadnego efektu. Inwestor od razu postawił na duże rośliny. 

Łącznie do parku przyjechało kilkanaście aut ciężarowych z naczepami plandekowymi (typu "firanka") wypełnionych roślinami. To w parku w Kikole posadzony został jeden z trzech największych różenczników dostępnych w całej Europie (Rhododendron 'Catawbiense Grandiflorum'). Specjalnie sprowadzony, jako soliter, posadzony przed pałacem, w chwili sadzenia miał około 3 metry wysokości i około 3 metry średnicy. Ze względu na swoje rozmiary oraz delikatną budowę przyjechał specjalnym transportem jako jeden, wyłączny ładunek. Jego zdjęcie z naczepy zajęło ponad godzinę, podobnie jak proces sadzenia. Wkomponował się jednak idealnie w otoczenie z podobnej wielkości różanczeników rosnących przed pałacem.

* * * * *

Wszystkich zainteresowanych zakupem dużych drzew serdecznie zapraszamy do kontaktu: arlan@arlan.pl lub 510 200 110.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.