Sadzenie dużych drzew.
Skłudzewo.

Podstawowym zadaniem architektury krajobrazu jest kształtowanie przestrzeni. Zarówno dużych, komercyjnych czy publicznych, ale również niewielkich, w tym także prytwatnych. W tym konkretnym przypadku zmieniliśmy przestrzeń powstającego ogrodu w ciągu jednego dnia.

Charakterystyka zadania:

  • Ilość dużych drzew łącznie: 9 szt.
  • Wysokość dużych drzew: max 9 m
  • Obwody pni: max do 45 cm
  • Stabilizacja podziemna brył korzeniowych: GEFA 9 szt.
  • Przygotowanie stanowisk i sadzenie: 1 dzień

zamów projekt/ usługę

 

 

Fascynującą rzeczą jest zmiana otoczenia na znacznie ciekwsze, niż było przed zmianą. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, ale nasi Klienci wybrali duże drzewa.

To właśnie duże drzewa, które posadziliśmy w ciągu dwóch lat, radykalnie zmieniły przestrzeń ogrodu. Tego efektu nie da się z niczym porównać. Dlatego mottem naszego partnera, szkółki dużych drzew ozdobnych jest: "kupując duże drzewa w rzeczywistości kupujesz czas". Trafniej tego ująć nie można było. Nie trudno przecież sobie wyobrazić, że jeszcze przed chwilą w ogrodzie nie było drzew, a dzień później jest ich kilka, a każde ma około 15-20 lat. W jaki inny sposób można by tego dokonać? Tym bardziej jest to istotne pytanie, że drzewa są na gwarancji producenta. Jeśli któreś się nie przyjmie będzie wymienione (zgodnie z warunkami gwarancji).

Współcześnie sadzenie dużych drzew, tzw. szkółkowanych, nie jest niczym niezwykłym. Nasza firma w ciągu ostatnich 13 lat sprzedała i posadziła co najmniej kilkaset dużych drzew i kilka tysięcy krzewów, w tym sprowadzanych na indywidualne zamówienie największych dostępnych krzewów w Europie. Nasze drzewa można podziwiać w wielu miejscach w Toruniu i okolicach, w przestrzeni publicznej oraz na terenach ogrodów prywatnych, Pokazowymi nasadzeniami są dwa ogromne platany klonolistne (Platanus acerifolia) rosnące po obu stronach elewacji frontowej Teatru im. W. Horzycy w Toruniu. Posadzone w czerwcu 2008 roku do teraz (lipiec 2019) podwoiły swoją objętość. Wszystko dzięki temu, że mamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Przy wyborze dużych drzew i krzewów jest niewiele ograniczeń. Dwoma podstawowymi są: wyobraźnia i budżet, jaki Klient chce przeznaczyć na zakup i posadzenie roślin. Kolejnym może być, ale nie musi możliwość techniczna  wykonania nasadzeń (dojazd sprzętu, przestrzeń do manewrowania, etc.). To ostatnie jest stosunkowo najmniejszym ograniczeniem, łatwym do pokonania.

Prezentowane w naszej galerii zdjęcia (poniżej) dotyczą drzew o wysokości do 9 metrów i obwodach pni w zakresie od 25 do nawet 45 cm. Możliwy jest zakup znacznie większych drzew. Przy tej wielkości jednak konieczne jest już odpowiednie zabezpieczenie, stabilizacja drzew w gruncie. Wykonuje się to przy pompcy specjalnych systemów podziemnej stabilizacji brył korzeniowych. Po posadzeniu drzewa nie są one widoczne, a gwarantują blisko 100% gwarancję przyjęcia się w nowym stanowisku. Głównie dlatego, że nawet przy bardzo silnych wiatrach drzewa pracują wyłącznie w górnej części, ponad szyjką korzeniową: wyginają się pędy główne i gałęzie, ale bryła korzeniowa jest nieruchoma. Umożliwia to drzewu wykształcenie licznych korzeni włośnikowych, które pomagają w szybkim i pełnym przyjęciu się drzewa.

Do niedawna jeszcze duże drzewa można było sadzić wyłącznie wczesną wiosną lub jesienią. Teraz jednak i to się zmieniło i dzięki specjalistycznym metodom upraw coraz więcej drzew można sadzić przez cały okres wegetacyjny.

Wszystkich zainteresowanych zakupem dużych drzew serdecznie zapraszamy do kontaktu: arlan@arlan.pl lub 510 200 110.

Zespół ARLAN

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.