Stojak na rower POWER ON

Stosowanie filozofii minimalizmu w projektowaniu zarówno przedmiotów codziennego użytku, w projektowaniu ogrodów czy mebli miejskich - elementów wyposażenia przestrzeni publicznych przynosi zaskakujące rezultaty - najpiękniejsze przedmioty.

Charakterystyka projektu:

  • Materiał: aluminium / stal / włókno węglowe
  • Design: minimalistyczny / prostota obsługi
  • Kolorystyka: kolory pastelowe / farby kauczukowe / tworzywo sztuczne
  • Projektowana pojemność: 4 rowery w jednej chwili
  • Możliwość rozwoju: tak – adaptacja paneli solarnych / instalacja stolika / podświetlenie


zamów projekt/ usługę

 

"Prostota jest szczytem wyrafinowania" - mawiał Steve Jobs, choć słowa te przypisuje się Leonardo da Vinci. Co prawda sentencja ta w przypadku Jobsa odnosiła się do filozofii projektowania produktów firmy Apple, nie mniej w architekturze nurt minimalistyczny zapoczątkowany został dużo wcześniej.

Ludwig Mies van der Rohe, wybitny niemiecki architekt żyjący w latach 1886 - 1969, powiedział: "mniej znaczy więcej". W jego architekturze oznaczało to prostotę formy, minimalizm w wyrażaniu piękna i jedności/spójności konstrukcji - jednym z jego najsłynniejszych obiektów jest pawilon niemiecki wybudowany specjalnie na wystawę międzynarodową w Barcelonie, w roku 1929.

Okazuje się, że stosowanie filozofii minimalizmu w projektowaniu zarówno przedmiotów codziennego użytku, w projektowaniu ogrodów czy tzw. mebli miejskich (elementów wyposażenia przestrzeni publicznych) przynosi zaskakujące rezultaty. Najprostsze formy to najpiękniejsze przedmioty.

W zgodzie z tymi zasadami zaprojektowaliśmy wyjątkowy stojak na rower.

Wyróżnia się formą koła - dwa koła nawiązują do kół rowerowych - z podstawą w postaci profilu prostokątnego (w przekroju), zatopionego w stopie fundamentowej pod powierzchnią placu, parkingu, chodnika, etc. Jego podstawową zaletą jest lekka konstrukcja, atrakcyjny wygląd, odporność na warunki atmosferyczne i zniszczenie.
Projekt stojaka nawiązuje również do symbolu "Power on/Stand by" czyli w wolnym tłumaczeniu "włącz się/bądź gotów". Hasło to odnosi się także do użytkowników rowerów. Włącz swój rower w stojak, postaw go na chwilę, a kiedy będziesz gotowy ruszaj dalej...

Prezentowany stojak obsługuje maksymalnie cztery rowery w jednej chwili. Dwa rowery można "włączyć" przednim lub tylnym kołem pomiędzy koła stojaka (z obu szczytów) oraz dwa rowery można oprzeć o stojak na obu jego bokach i przypiąć zabezpieczeniem z szyfrem.

Pierwsza opcja to postawienie rowerów na chwilę, kiedy chce się zamienić kilka słów ze znajomymi czy oddzwonić na nieodebrane połączenie. Wersja druga to zostawienie jednego lub dwóch rowerów "na dłużej", z ich zabezpieczeniem przed kradzieżą.
 
Cztery rowery = jeden stojak.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.