Projekty / Design

Wiszący ogród w Brodnicy

Nachylony teren często jest pozorną komplikacją i nie lada problemem dla inwestora, który mając do dyspozycji własną przestrzeń chce w jej ramach stworzyć ogród i czerpać z niego wszelkie możliwe korzyści rekreacyjne.

Charakterystyka projektu:

  • Powierzchnia całkowita: 1000 m2
  • Powierzchnia trawnika: 250 m2
  • Powierzchnie utwardzona: 85 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 700 szt.
  • Infrastruktura: system oświetlenia, system nawadniania
     

zamów projekt/ usługę

 

W tym konkretnym przypadku - ogrodu w Brodnicy - postanowiliśmy wykorzystać istniejące nachylenie terenu (modyfikując je w projekcie), by stworzyć ciekawy ogród tarasowy. Skupiliśmy się na prostym i jednocześnie oszczędnym gospodarowaniu przestrzenią, przeznaczając dla grup roślin tylko obrzeża ogrodu, zaś jego wnętrze na otwarte polany trawiaste i poszczególne elementy wyposażenia. Dzięki temu w otwartej przestrzeni ogrodu zlokalizowane zostały: nowoczesnej formy otwarta altana z lekkim zadaszeniem materiałowym oraz geometryczne kolekcje grup roślin, a docelowo również, na najniższym tarasie, rodzinne boisko wielofunkcyjne.

Istniejące ukształtowanie terenu nie mogło pozostać oryginalne, ponieważ spadki sięgały w określonych fragmentach nawet 16,90 %, a to zdecydowanie za dużo, jak na przestrzeń użytkową.

Dzięki projektowi niwelacji ogród zyska znacznie łagodniejsze spadki, nie przekraczające 9,85% (największy spadek projektowany). Choć jest to nadal teren nachylony, nie będzie stanowił już takiej uciążliwości, jak pierwotne ukształtowanie. Tarasy przeznaczone do najbardziej intensywnego użytkowania mają nachylenie mniejsze, wynoszące kolejno ok. 9,30% i 9,40%, zaś najniższy taras z boiskiem 9%.

Ogród tarasowy wzorowany jest - w samym założeniu projektowym - na wiszących ogrodach Babilonu, a więc na stopniowaniu opadającego terenu. Niemniej oczywiście konstrukcja ogrodów Semiramidy oparta była na innych rozwiązaniach (tarasy podparte były wąskimi korytarzami), w naszym projekcie natomiast zastosowaliśmy murki oporowe w najprostszej możliwej formie, bez żadnych ozdobników.

Największą tajemnicą ogrodu jest jego oświetlenie. Oparte niemal w całości na oprawach hiszpańskiej firmy Leds stanowić będzie zjawiskową odmienność od monotonnie oświetlonych ogrodów na osiedlach domów jednorodzinnych. Różnicę tworzą przede wszystkim trzy rodzaje opraw: oprawy listwowe generujące światło led zalewowe na wszystkich elewacjach budynku, taśmy led zapewniające równe, jednostajne oświetlenie murków oporowych - w ich częściach wystających ponad poziom terenu (ok. 35 cm) - oraz oprawy projektorowe, których zadaniem jest rozświetlanie wybranych fragmentów ogrodu, np. grup kilku roślin. Dodatkowo efekt wzmacniać będą oprawy led zainstalowane w podjeździe z granitowej kostki brukowej i w alejce wejściowej – oprawy imitujące wyglądem kostkę granitową i znoszące obciążenia pojazdów (tzw. granit transparentny).

Oświetlenie ogrodu na co dzień zapewnią modernistyczne oprawy firmy Leds o 360 stopniowym rozsyle światła – niskie i pasujące do prostych linii ogrodu.

Wszystkie obwody oświetleniowe w ogrodzie działać będą niezależnie od siebie. Różnorodność oświetlenia Inwestor będzie mógł osiągać włączaniem i wyłączaniem poszczególnych obwodów światła.

W zakresie pozostałych projektowanych elementów wyposażenia na uwagę zasługuje nowoczesna altana podkreślająca prostotę i modernistyczny styl ogrodu. Jest to włoska konstrukcja, która zostanie wyposażona w dwa rodzaje nietypowo zainstalowanych opraw (jeden rodzaj na szczytowych belkach, drugi jako oprawy kinkietowe). Oba obwody oświetleniowe działać będą niezależnie, w zależności od potrzeb i oczekiwanego nastroju.

Na przykładzie tego projektu widać więc, że teren nachylny również może stać się atrakcyjną przestrzenią.

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.