Wyjątkowy ogród z basenem.
Kusowo

Ten wyjątkowy ogród z basenem firmy Waterair powstał w miejscowości Kusowo pod Bydgoszczą, na powierzchni około 2400 m2. Przemyślana kompozycja, funkcjonalność i wygoda, a przede wszystkim identyfikacja potrzeb właścicieli zadecydowały o sukcesie.

Charakterystyka projektu:

  • Powierzchnia całkowita: 2400 m2
  • Powierzchnia trawnika: 600 m2
  • Powierzchnia utwardzona z płyt kamiennych: 35 m2
  • Powierzchnia basenu Waterair: 48 m2
  • Powierzchnia tarasu przy basenie: 46 m2
  • Projektowana łączna ilość roślin: 950 szt.


zamów projekt/ usługę

 

 

Ogrody powstające współcześnie w Polsce stają się coraz bardziej podobne do siebie i jednolicie nudne. Projektanci nie wysilają się projektując niewiele różniące się od siebie przestrzenie, których właściciele nie potrafią później zidentyfikować z własnymi potrzebami. Dlaczego tak się dzieje?

Potrzeba - oto klucz do sukcesu. Jeśli nie zostanie dogłębnie poznana i przeanalizowana, ogród który powstanie nie będzie tworzył „dialogu” z właścicielem. Jeśli myślimy o zainwestowaniu w naszą własną przestrzeń nie zgadzajmy się na bylejakość rozwiązań i bezmyślne działania projektantów.

Zrozumienie i świadomy wybór przeznaczenia przestrzeni gwarantuje właściwy efekt – przestrzeń, z której korzystanie daje ogromną radość i satysfakcję. Trzeba jednak poświęcić czas i energię na tą pierwszą i jednocześnie najważniejszą część procesu powstawania ogrodu. Jest rolą zarówno Klienta i projektanta, by przeznaczenie przestrzeni pokrywało się z istotą potrzeb Klienta. Nie wolno tego pomijać ani bagatelizować.

Ten wyjątkowy ogród, który prezentujemy, powstał w oparciu o poznaną, przemyślaną wizję przestrzeni i dokładnie zidentyfikowane potrzeby właścicieli. Od początku wiadomo było, że ma być dzwierciedleniem młodości i energii właścicieli. Klienci naszej firmy chcieli mieć ogród przede wszystkim funkcjonalny, zbliżony charakterem do śródziemnomorskiego i przeznaczony dla rodziny oraz na spotkania i imprezy organizowane w gronie przyjaciół. Intencją naszej pracy było więc uzyskanie przestrzeni otwartej, integrującej rodzinę, skupionej wokół domu, ciekawej wizualnie (momentami nieco surowej) i dającej radość w okazjonalnym korzystaniu z niej również w szerszym gronie. Elementem kulminacyjnym miał stać się basen kąpielowy WATERAIR z rozsuwanym na lato zadaszeniem z poliwęglanu, zlokalizowany blisko domowego tarasu.

Duży podjazd przed domem miał być zagospodarowany inaczej niż typowe rozwiązania. Ze względu na charakter całej kompozycji pojawił się pomysł na usypanie niewielkiego wyniesienia terenu i zlokalizowanie na nim sztucznego strumienia w otoczeniu niskiej, ale ozdobnej roślinności i drobnych, jasnych kamieni. Idea ta - to z jednej strony wyspa, z drugiej integralna część całej przestrzeni – spodobała się Klientom. Projekt odpowiedział na potrzeby właścicieli i otrzymał zielone światło na realizację.

W procesie wykonawczym podstawową trudnością okazał się grunt. Mocno gliniasty, nieprzepuszczający wody musiał zostać rozluźniony przez żwir gruboziarnisty (warstwa ok. 20 cm), co było przewidziane w projekcie. Później została nawieziona ziemia urodzajna. Dopiero po zakończeniu wszystkich prac ziemnych (w tym makro- i mikroniwelacji) można było wykonać infrastrukturę ogrodu (system nawadniający, oświetlenie, instalację pod strumyk wodny, etc.) oraz przygotować wykop pod basen. W kolejnych etapach zainstalowany został basen, alejki z płyt kamiennych (piaskowiec) oraz posadzone rośliny i wykonane oświetlenie.

W ten sposób powstał ogród funkcjonalny, o indywidualnym charakterze, cieszący otwartą ale skupioną wokół domu przestrzenią, z której korzysta cała rodzina.

ARLAN Architekci Krajobrazu  /  ARLAN Landscape Architects

 

Galeria

◄  wróć do projektów

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.